Son Dakika

İhtiyarıyla, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla... Bir intifada büyüyor durduramayacaksınız!

İhtiyarıyla, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla... Bir intifada büyüyor durduramayacaksınız!

Biber gazalarıyla, zehirli gazlarla, en modern silahlarla, plastik veya gerçek mermi ile müdahale eden Siyonizm’in askerlerine karşı yumrukları ile avuç dolusu taşları ile karşı koyan, zalimin hayâsız yüzüne tüküren, göğsü iman dolu, yüreği Allah aşkı ile yanan “yaşlı, genç, ihtiyar” Filistinlilerin omzunda bir intifada yükseliyor.

İşgalci İsrail polisi, Kudüs’te cuma namazı sonrası protesto gösterisi düzenleyen cemaate biber gazlı sprey sıkarak fiziksel müdahalede bulundu.

Trump’ın skandal kararının ardından 10 gün geçmesine rağmen Kudüs başta olmak üzere Filistin’in tamamında gösteriler devam etti. İşgal güçlerinin zorbalıklarına karşı slogan atarak karşılık veren Filistinliler, sert şekilde gözaltına alındı.

Kudüs sokaklarına ve giriş kapısına demir barikatlar kuran İsrail polisi, kalabalığın Şam Kapısı’na ulaşmasına izin vermedi. Göstericileri bölerek dağıtmaya çalışan polis, bazı kişilerin gözlerine biber gazlı sprey sıkarak gözaltına almaya çalıştı.

Şam Kapısı’nda toplanmayı başaran Filistinliler’i ise polis zor kullanarak dağıttı. Batı Şeria’daki gösterilerde ise 10 Filistinli yaralandı.

“Özgür Kudüs için milyonluk gösteri”

Gazze’deki protestoların adresi ise kent merkezi olarak kabul edilen Selahaddin Caddesi oldu. “Özgür Kudüs İçin Milyonluk Gösteri” adı verilen protestolarda kalabalık gruplar ellerinde Filistin bayrakları ve ABD kararını kınayan pankartlar taşıyarak sloganlar attı.

“Kudüs barış ve savaşın anahtarıdır”

Mescid-i Aksa’da Navahde tarafından okunan cuma hutbesinde, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ettiğini ama Kudüs’ün Araplar’ın ve Müslümanlar’ın kalmaya devam edeceğini söyledi. Şeyh Navahde, İsrail’in Mescidi Aksa ve Kudüs’e yönelik ihlallerine tepki göstererek, “Kudüs barış ve savaşın anahtarıdır” dedi.

Cuma namazında sert müdahale

İşgalci İsrail polisi Kudüs’te cuma namazı sonrası protesto gösterisi düzenleyen cemaate biber gazlı sprey sıkarak fiziksel müdahalede bulundu. Trump’ın skandal kararının ardından 10 gün geçmesine rağmen Kudüs başta olmak üzere Filistin’in tamamında gösterile devam ediyor. İşgal güçlerinin zorbalıklarına karşı slogan atarak karşılık veren Filistinliler, sert şekilde gözaltına alınıyor. Göstericiler, Mescid-i Aksa’da kılınan Cuma namazının ardından Filistin, Malezya, Cezayir ve Türkiye bayrakları açarak tekbir ve sloganlar eşliğinde surlarla çevrili kadim şehrin Şam Kapısı’na doğru yürüye geçti. 

Engellemek için barikat kurdular

Kudüs sokaklarına ve giriş kapısına demir barikatlar kuran İsrail polisi, kalabalığın Şam Kapısı’na ulaşmasına izin vermedi. Göstericileri bölerek dağıtmaya çalışan polis, bazı kişilerin gözlerine biber gazlı sprey sıkarak gözaltına almaya çalıştı. Şam Kapısı’nda toplanmayı başaran Filistinlileri ise polis zor kullanarak dağıttı. Çok sayıda işgal polisinin konuşlandırıldığı Kudüs sokaklarına dağılan Filistinlilerle Siyonist güçler arasındaki gerginlik devam etti.

Batı Şeria’da onlarca yaralı var

Batı Şeria’da Ramallah başta olmak üzere birçok kent ve beldede cuma namazının ardından düzenlenen gösterilerde Filistin bayraklarını yanı sıra, “Kudüs sonsuza kadar Filistin’in başkentidir” yazan dövizler açıldı. İşgal askerleri, Beytullahim, Ramallah ve El-Bira kentlerinin girişlerinde, El-Halil kenti güneyindeki Arrub Filistinli mülteci kampında, Kudüs ile Ramallah arasındaki Kalendiya kontrol noktasında, gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Filistinli gençler ise askerlere taş, molotof kokteyl ve lastik yakarak karşılık verdi. Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde biri gerçek, 9’u plastik mermiyle olmak üzere 10 Filistinlinin yaralandığı, 13’ünün göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

Gazze’de “Özgür Kudüs İçin Milyonluk Gösteri”

Gazze’deki protestoların adresi ise kent merkezi olarak kabul edilen Salahaddin Caddesi oldu. “Özgür Kudüs İçin Milyonluk Gösteri” adı verilen protestolarda kalabalık gruplar ellerinde Filistin bayrakları ve ABD kararını kınayan pankartlar taşıyarak sloganlar attı. Hamas yöneticilerinden Halil Hayye, yürüyüş sırasında yaptığı konuşmada, “Amerika’nın bu zalim kararı geri çekilene dek devrimimiz bitmeyecek. Meydanlarda ayaklanmış olarak kalmaya devam edeceğiz” dedi. 

Öte yandan, Gazze’nin doğusunda toplanan gençler işgal güçlerinin hedefi oldu.

Gazze sınırı üzerindeki tel örgüler çevresinde İsrail ve ABD aleyhinde slogan atan gençler tel örgülerin karşı tarafındaki İsrail askerlerine taş attı. Siyonist güçler ise, göstericilere göz yaşartıcı gaz bombası ile gerçek ve plastik mermilerle ateş açtı.

Yorumlar