Son Dakika

İnattan vazgeç Barzani yoksa…

Başbakan Yıldırım, Barzani’ye son kez referandumdan vazgeçmesi çağrısında bulunurken, aksi halde Türkiye’nin Lozan, Ankara anlaşması ve Irak ile yapılan ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmaktan geri durmayacağının mesajını verdi.

İnattan vazgeç Barzani yoksa…

Türk-İş Genel Merkezi’ni ziyareti sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım’ın gündeminde IKBY’nin ikinci Siyonist devlet anlamını taşıyan referandumu vardı. İsrail’in dışındaki tüm ülkelerin IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin kararına karşı çıktığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, Kürt yönetiminin de bu geri adım atması gerektiğini, aksi halde Türkiye’nin anlaşmalara dayanan haklarını sonuna kadar kullanacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

Gereğini yaparız

"Türkiye, ulusal güvenlik meselesi konusunda, uluslararası ulusal anlaşmalardan, ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır, tereddüt göstermez. Nedir bu anlaşmalar? Lozan Anlaşması, madde 3, madde 16. 1926 Ankara Anlaşması, 1946 Türkiye ile Irak Arasında Dostluk, İyi Komşuluk Anlaşması ve 1983 Türkiye-Irak Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması. Kısacası işin özü şudur: Gerek Suriye'de gerekse Irak'ta mevcut statülerde, bu devletlerin statülerinde değişikliğe gidecek herhangi bir girişim, anlaşmalardan doğan haklarımız çerçevesinde Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceği bir sonuçtur.
Bunun gereği de yapılacaktır. Ben buradan bir çağrı daha yapmak istiyorum: Henüz zaman bitmiş değil. Kuzey Irak Yönetimi, Barzani bu inattan, bu sevdadan vazgeçmelidir.”

Tam bir fecaat

Barzani’nin Türkmen yurdu Kerkük’ü ilhak etmeye çalışmasına da ateş püsküren Başbakan Yıldırım, bu hukuksuzluğun asla kabul edilmeyeceğini dile getirerek, "Kerkük bilindiği gibi esas itibarıyla demografik yapısı oldu bittilerle değiştirilmeye çalışılmış bir şehirdir.

Esasen orijinal nüfusuna göre Kerkük'ün yüzde 70'i Türkmen. Dolayısıyla demografi yapı değiştirilmiş olduğu için orada yapılabilecek bir referandum aslında yanlış kişilere sorularak yapılmış referandum olacaktır. Bu, tamamen hukuksuz bir durumdur” dedi.

Taşeron işçilere müjde!

 

Taşeron işçi düzenlemesinin uzun süredir gündemde olduğunu hatırlatan Yıldırım, 2017 tamamlanmadan bu sorunu ortadan kaldıracaklarının sözünü vererek, “Muhakkak bu meseleyi gündemden çıkaracağız ve çalışanlarımızı, kamuda çalışan taşeron olarak çalışanların statülerini bir kalıcı esasa bağlayacağız. Çalışmalar, çeşitli alternatifler dikkate alınarak tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz, bu yıl çıkmadan bu işe noktayı koymak. Bu yönde de çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda Bakanlar Kuruluna gelecek, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda görüşülecek” diye konuştu.

Yorumlar