Son Dakika

Kabataş-Mahmutbey Metro hattı ilk 8'de

İstanbul'un en büyük metro hatlarından biri olan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, "2017 AEC Excellence Awards" yarışmasında 137 ülkeyi geride bırakarak son 8'e kalmayı başardı.

Kabataş-Mahmutbey Metro hattı ilk 8'de

ABD'de düzenlenen dünyanın en büyük sistemlerinin katıldığı "2017 AEC Excellence Awards" yarışmasında Türkiye'nin 22,5 kilometrelik uzunluğuyla en büyüğü olan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro hattı finalde son 8'e kalarak bir gurur tablosu oluşturdu. 

Türkiye'de sürücüsüz hizmet verecek ilk raylı sistem olacak metro projesi, ABD Las Vegas’ta düzenlenen ve alanında dünyanın en önemli yarışmalarından kabul edilen, "2017 AEC Excellence Awards"da (AEC Mükemmelik Ödülleri), 3. Havalimanı Projesi ile 32 ülkeden 145 proje arasında ilk 8'e kaldı.

Yarışmada ilk 3'e giren projelerin 15 Eylül Cuma günü Las Vegas'ta açıklanması bekleniyor. 

14 metro hattı ile entegre 

Türkiye'nin 22,5 kilometrelik raylı sistemi ile en uzun metro hattı olacak Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı, 19 istasyon ve 2 viyadükten oluşuyor. İstanbul'un en önemli ve en yoğun nüfusun yaşadığı 8 ilçeden geçen hat, 14 metro hattıyla da entegre olarak İstanbul Metrosu'nun ana omurga raylı sistemlerinden biri olacak.

Beşiktaş'taki kazı çalışmaları sebebiyle gecikmeli sefer

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasında tünel kazı çalışması tamamlanan metronun Mecidiyeköy-Kabataş arası kazı çalışmasının ise yüzde 83'ü tamamlandı. Hattın Mecidiyeköy-Mahmutbey kısmının 2018 yılının ikinci yarısı açılması planlanırken, Mecidiyeköy-Kabataş arasının ise Beşiktaş istasyonundaki arkeolojik kazı çalışması nedeniyle 2019'da hizmete alınması hedefleniyor.

Yorumlar