Son Dakika

Kaçacak delik arıyorlar!

Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın henüz ikinci gününde, terör örgütü PKK/PYD’de çözülmeler başladı. Terör örgütünden bazı gruplar ayrıldığını açıklarken, teröristlerden bir bölümü de daha ilk günden teslim oldu.

Kaçacak delik arıyorlar!

Suriye’nin kuzeybatısında Afrin’deki terör hedeflerine yönelik başlatılan harekât kapsamında şu ana kadar PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ üyesi teröristlerce kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu gibi 198 hedef ateş altına alındı.

Genelkurmay, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığını, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini açıkladı.

9 KÖY VE TEPELER KURTARILDI

Askeri kaynaklar, harekat kapsamında 9 köyün teröristlerden temizlendiğini açıklarken, TSK’ya destek veren Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri de, Afrin topraklarına girerek içeride ilerlemeye başladı. TSK eşliğindeki ÖSO, sosyal medyada yayınladığı bilgilendirme notlarında Gülbağ mevkiinin karşısında bulunan Şengal, Balıköy, Edamanlı ve Kurni köylerini ele geçirdiğini açıkladı. ÖSO’dan yapılan açıklamalarda, Raco ve Şeyh Hadid kasabalarına hâkim dört tepenin de ele geçirildiği belirtildi.

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Afrinli komutanlarından Ebu Meryem, Afrin halkına sakin olma çağrısı yaparak, sivillerin hedef alınmayacağını yineledi. Ebu Meryem, Zeytin Dalı Harekâtı’nda hedeflerinin siviller olmadığına dikkat çekerek, “tek düşmanlarının terör örgütü PKK/PYD” olduğunu ifade etti.

72 UÇAK 72 ŞEHİDE CEVAP

Zeytin Dalı Harekâtı’nın ilk gecesinde, 3 filoluk uçağın gece muharebe yapmasının, dünyada az sayıda devletin yapabileceği bir harekât olduğu ifade edilerek, kullanılan 72 uçağın bu bölgedeki 72 şehide cevap olduğu belirtildi.


Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlamasının ardından bazı PKK’lılar teslim olmaya başladı.

Terör örgütü PKK/PYD ise Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı’nın başlamasının ardından kara propaganda içerikli görüntü ve fotoğraflar paylaşmaya başladı.

PKK’nın yayın organı olarak bilinen sözde haber ajansının sitesinde, Afrin’deki teröristlere moral vermek amacıyla propaganda videosu paylaşıldı. Videoda terör örgütü mensubu olarak yansıtılan eli silahlı iki kız çocuğuyla başlarındaki bir kadın terörist gösteriliyor.

Türkiye’nin Afrin operasyonu hazırlığı sırasında paniğe kapılan örgüt, çocukları zorla silâhaltına alma eylemlerini artırmıştı.

Panik ve çözülme başladı

Ayrıca, terör örgütü PKK/PYD’li hainlerin telsiz konuşmalarına, “ABD bizi sattı” ifadeleri yansıdı.

Terör örgütü ile beraber hareket eden Ceyşil Suvvar isimli hareket operasyonun ağırlaştığı dakikalarda açıklama yaparak terör örgütünden ayrıldığını resmen açıkladı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Feylak’uş Şam, Suriye’nin Adamanlı köyünde 3 PKK’lının yakalandığını duyurdu. Önceki gün de Mare çevresinde ÖSO güçleriyle çatışmaya giren en az üç terörist silahlarını bırakıp ellerini havaya kaldırarak teslim olmuştu.

Yine Afrin’den oldukça uzak bir noktada PKK’nın kontrol ettiği bir karakola, operasyon korkusuyla beyaz bayrak çekildi.

Yorumlar