Son Dakika

Kalın: ABD, PYD/YPG'ye verdiği tüm silahları toplamalı

CNN International'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sınırlarımızda terör örgütlerinin özerklik elde etmesine veya devletimsi bir yapı kurmasına tahammül edilemeyeceğini belirterek, ABD'nin terör örgütleri PYD ve YPG'ye verdiği tüm silahları ger toplaması gerektiğini söyledi.

Kalın: ABD, PYD/YPG'ye verdiği tüm silahları toplamalı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN International'da Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ve Suriye'deki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) sınırlarımızdaki terör unsurlarının temizlenmesi ve bölgedeki istikrarı sağlamak amacıyal başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın doğrudan ABD tarafından desteklenen güçleri ve bölgedeki Amerikan varlığını hedef aldığı iddiasına ilişkin Kalın, "Biz PYD/YPG'nin DAEŞ ile mücadele adı altında Amerikalılar tarafından desteklenmesi konusunu aylardır hatta yıllardır gündeme getiriyoruz. Ancak ne Amerikan tarafından ne de bölge ülkelerinden olumlu bir sonuç veya ikna edici bir yanıt alamadık. Bu adımı atmamızın amacı sınırlarımız boyunca ulusal güvenliğimizi güvence altına alabilmekti." ifadesini kullandı. 

"Terör örgütünün devletimsi yapı kurmasına müsaade edemeyiz"

Son bir yıllık dönemde terör örgütü PYD/YPG kontrolünde bulunan Afrin bölgesinden yaklaşık 700 saldırının gerçekleştirildiğini hatırlatan Kalın, sınırın her iki tarafında operasyonlar düzenlendiğini bildirdi.  

"Sınırımızı korumak için adım atmamız gerekiyordu." diyen Kalın, "Üstelik bildiğiniz gibi PYD ve YPG, PKK'nın Suriye kollarını oluşturuyor. PKK hem Avrupa'da hem de Amerika Birleşik Devletleri'nde terör örgütü olarak kabul ediliyor. Biz böyle bir terör örgütünün sınırlarımızın yanı başında özerklik elde etmesine veya devletimsi bir yapı kurmasına tahammül edemeyiz." diye konuştu.

"ABD, PYD/YPG'ye verdiği tüm silahları toplamalı"

Programda, eski ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın, "NATO müttefiki olarak Türkiye'ye borcumuz, elimizden geldiği kadarıyla bu Kürtlerin ellerindeki imkanları Türkiye'ye karşı kullanmamalarını sağlamaktır. Neticede Türkiye bir dost ve NATO müttefiki." açıklamasını yaptığı görüntüler yayınlandı.

PYD/YPG/PKK'nın silahlarını Türkiye'ye çevirmemesini sağlamak için ABD'nin yapabileceği bir şey olup olmadığı yönündeki soruya da Kalın, "ABD'nin atabileceği ve atması gereken bir somut adım var. O da son iki yılda PYD/YPG'ye verdiği tüm silahları toplamaktır. Zira bu askeri desteğin verilmesi, DEAŞ ile mücadele çerçevesinde makul gösteriliyordu. Bize defalarca 'DEAŞ tehdidi ortadan kalktıktan sonra PYD/YPG'ye askeri destek verilmeyecek' dediler. Şimdi DEAŞ ortadan kaldırıldı. Ancak maalesef askeri yardım, silahlar ve mühimmat bu gruplara gitmeye devam ediyor. Burada sorulması gereken soru şudur; Neden onları hala destekliyorsunuz? DEAŞ tehdidi artık yok. Bu silahları bize karşı veya Araplar, Türkmenler ve diğer Suriyelilere karşı kullanmayacaklarını nasıl biliyorsunuz?" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar