Son Dakika

Kalın: Türkiye her tür gelişmeye karşı tedbirini almıştır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ulusal güvenliğimize tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı tedbir alındığını belirten Kalın, ABD'den yapılan açıklamalara ilişkin de, "Biz süreci yakına takip edeceğiz. Tedbirler almayı sürdüreceğiz." dedi.

Kalın: Türkiye her tür gelişmeye karşı tedbirini almıştır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul'da katıldığı bir toplantı sonrası gazetecilere Afrin operasyonu ve ABD'den yapılan açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ulusal güvenliğine tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı, tedbirlerin alındığını belirten Kalın, "Bu Afrin de olur, bu Cerablus da olur, bu Münbiç de olur, başka yerler de olur, Irak sahasında olur. Bu tehdit ister PKK'dan gelsin, ister PYD/YPG'den, ister DEAŞ'tan, ister başka örgütlerden gelsin, bunlara karşı her tür tedbiri, bugüne kadar aldığı gibi, bundan sonra da kimseden icazet almadan, yerini, zamanını ve şeklini kendisi belirlemek suretiyle bu tedbirleri almaya devam edecektir." diye konuştu.

"Suriye Kürtlerine karşı bir hareket değil"

Kalın, terör örgütü PYD/YPG'nin Kürtleri temsil etmediğini belirterek, "Afrin, Mümbiç, Cerablus veya başka noktalarda Türkiye'nin atacağı kendi ulusal güvenliğini korumaya dönük adımların asla ve asla Suriye Kürtlerine karşı bir hareket olmadığının altını bir defa daha çizmek istiyorum." ifadesini kullandı.

"Tedbirler almayı sürdüreceğiz"

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un peş peşe verdiği "Terör ordusu" yok mesajı ile ilgili Kalın, "Biz süreci yakına takip edeceğiz. Tedbirler almayı sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısından "küstah" tehdit!

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad, Türk savaş uçaklarının olası bir saldırısında ülkenin hava savunmasının Türk uçaklarını vurmaya hazır olduğunu söylemişti.

ABD'den ikinci geri adım: Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var

 

Yorumlar