Son Dakika

“Kararlı bir şekilde bunların kökünü kazıyacağız”

Afrin’de yürütülen harekat kapsamında farklı örgütlerden 268’den fazla teröristin öldürüldüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kararlı bir şekilde bu devam edecek. Bunların kökünü kazıyacağız." ifadelerini kullandı.

“Kararlı bir şekilde bunların kökünü kazıyacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 44. Muhtarlar Toplantısı'na katıldı.

Suriye’nin Afrin şehrinde terör örgütü PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ’e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın başarıyla sürdürüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

“Önce teröristlerin kökünü kazıyacağız”

"5 bin tır ve 2 bin uçak dolusu silahla donatılan terör örgütünün son mensubu da etkisiz hale getirilene kadar bu operasyon devam edecektir.

Önce teröristlerin kökünü kurutacak, sonra da orayı yaşanabilir hale getireceğiz. Kimler için, misafir ettiğimiz 3,5 milyon Suriyeli için.”

 "Afrin'de tüm insanlığın düşmanı bir zihniyetle de mücadele ediyoruz"

"Biz, 13-15 yaşındaki çocukların, dünyadan haberi olmayan yaşlı kadınların ellerine silah tutuşturarak fotoğraflar yayınlayan, kendisi lokmaya muhtaç garipleri haraca bağlayan bir örgütü tepelemeye çalışıyoruz.

Elinde on binlerce çocuğun, kadının, yaşlının, masumun kanı olan bu örgütü destekleyip, Türkiye'yi 'işgalci' diye itham edenlerin bırakın Kürtçülüğünü, bırakın sosyalistliğini, insanlığından şüphe ederim. Aslında biz Afrin'de aynı zamanda tüm insanlığın düşmanı bir zihniyetle de mücadele ediyoruz."

"Bu musibeti tamamen temizleyeceğiz"

"Bölgemiz üzerinde farklı emelleri olan güçlerin, derenin taşıyla derenin kuşunu vurma oyununu bir kez daha bozmuş olduk. İnşallah Münbiç'ten başlayarak sınırlarımız boyunca bu oyunu boza boza devam edecek, bölgemizi bu musibetten tamamen temizleyeceğiz.

Bizim derdimiz oranın toprakları değil, orada adaletin tesisidir. Bizim derdimiz, 3,5 milyon Suriyeli benim ülkemde yaşıyor, bu insanların kendi topraklarına dönüşünü sağlamaktır."

"Bunların kökünü kazıyacağız"

"Zeytin Dalı Operasyonunda şehitlerimiz, gazilerimiz var ama Özgür Suriye Ordusu ve bizim şehitlerimizle beraber 7-8 şehidimiz varsa 4 gün içerisinde, karşı taraftan da tespit ettiğimiz kadarıyla 268 kişi etkisiz hale getirildi. Kararlı bir şekilde bu devam edecek. Bunların kökünü kazıyacağız."

Dünyada bizden başka, ucunda şehadetin olduğu bir mücadeleye böylesine gönüllü olarak, böylesine aşkla, böylesine sevdayla koşan, koşmak isteyen bir başka millet tanımadım, tanımıyorum."

"Obama sözünde durmadı"

"Sayın Obama döneminde bizim bir de "Zeytinlik Harekatı" vardı. Ne yazık ki orada Obama bizi aldattı.

O harekat Münbiç'i teröristlerden temizleme harekatıydı. Sözünde durmadı. Biz sözümüzü tuttuk onlar tutmadı. Münbiç'i gerçek sahiplerine bırakacağız dediler. Münbiç yüzde 95 Araptır, orada Kürt yoktur. Sözlerinde durmadılar. Hesap başkaydı. Orada hesap terör devleti kurma hesabıydı. Adını Kürt devleti koyuyorlar. Burada Kürt yok ki. Bunları söyleyince beyler rahatsız oluyor. Biz doğruyu her yerde söyleyeceğiz.”

“Dört bir koldan saldırıyorlar”

“Sınır ötesi tehditler önemlidir. Biz Suriye'deki Arap, Türkmen ve Kürt kardeşlerimizin güvenliğini ve refahını en az kendimizinki kadar önemli görüyoruz. Birileri fitne kazanını kaynattı, dört bir koldan saldırıyorlar. Bu operasyonu Afrin'deki Kürt kardeşlerimize karşı gibi göstermeye, bizi işgalle suçlamaya çalışıyorlar.”

“Afrin'de de aynısı olacak”

“Fırat Kalkanı'nda teröristlerden temizlenen alana 100 binden fazla kardeşimiz yerleşti. Afrin'de de aynısı olacak. Önce teröristlerin kökünü kurutacağız. Sonra da orayı yaşanabilir hale getireceğiz. Kimler için? Ülkemizde misafir ettiğimiz 3,5 milyon Suriyeli için.”

“İşine gelen kullanıyor”

“Bölücü örgüt hapiste tuttuğu DEAŞ'lıları bize karşı savaşmak için salıvermiş. Hiçbirinin birbirinden farkı yok. O da terörist bu da terörist. Bunlar bir madalyonun iki yüzü gibi. Her iki örgütün de ipini elinde tutanlar işleri geldiğinde birini işlerine geldiğinde diğerini kullanıyor. Daha önceden salıverilen DEAŞ'lıların ülkemize yönelik saldırılar için rezervde tutulduğunu biliyoruz.”

“Böyle güvenlik olabilir mi?”

“Dost Almanya... Bakınız yolcularımız dönüş yapıyor, orada PKK terör örgütü oradaki kardeşlerimizi alıyorlar, tekme tokat ellerinde sopalarla dövmeye çalışıyorlar. Alman polisi izliyor. Böyle güvenlik olabilir mi? Bu senin en güvenli olduğun yer. Bu yapılıyor, müdahale yok. Söylediğimiz zaman 'olmuyor' diyorlar. Yargı var, hukuk var. Bu nasıl yargı, bu nasıl hukuk? Sen nasıl devletsin? Biz bu gerçekleri söyleyeceğiz.”

"Haçlı seferlerinin yeni işbirlikçileri"

“Kobani'den ülkemize kaçanlar ülkelerine dönmüyor. Çünkü bölgeden DEAŞ gitti ama başka bir terör örgütü çöreklendi. Bunlar katil, bunlar hırsız, bunlar ırz düşmanı. Bunlar ülkemizin maruz kaldığı post modern haçlı seferlerinin yeni işbirlikçileri. Bu örgütü destekleyip Türkiye'ye işgalci diyenlerin insanlığından şüphe ederim. Biz aynı zamanda tüm insanlığın düşmanı zihniyetle mücadele ediyoruz.”

Konuşmasını Afrin’deki harekata ilişkin Türkiye’ye destek çağrısı yaparak sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Dünyadan insan hakları ve özgürlükler adına çalışan ne kadar STK ve devlet varsa hepsini Türkiye'yi desteklemeye davet ediyorum. Zeytin Dalı Operasyonu... Zeytin bizim inancımızda kutsaldır. Zeytin Dalı adını verirken kucaklayalım, özgürlük adımı atalım istedik. Türkiye sadece kendi sınırlarını korumakla kalmıyor aynı zamanda insanlığın onurunu da kurtarıyor. 

Bizim askerimiz, polisimiz, korucularımız ÖSO'daki kardeşlerimiz şehadeti şereflerin en büyüğü olarak gördükleri için ölümün üzerine üzerine gidiyor. Şu anda askerlerimizi ben öyle görüyorum. Bu sabah askerlerimizle yapılan röportajlara bakınca biz Afrin'e düğüne gidiyoruz diyorlar. Buna inanmak sıradan herkesin karı değil. Buradan Zeytin Dalı ve daha önceki operasyonlarda, 15 Temmuz'da verdiğimiz bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve gazilerimize sıhhat diliyorum.

Bizim vatanımız tarla değil, kimse bölemez. Ama içeride ama dışarıda bunların inlerine gireceğiz.”

Yorumlar