Son Dakika

MGK bildirisinde Barzani’ye net mesaj: Askeri harekât sinyali!

Tarihi MGK’nın ardından yayınlanan bildiride IKBY referandumunun “Gayrimeşru” olduğu vurgulandı. Bildirideki, “Bu referandumun yapılması halinde Türkiye, uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar” ifadesiyle askeri harekat sinyali verildi.

MGK bildirisinde Barzani’ye net mesaj: Askeri harekât sinyali!

IKBY Başkanı Mesut Barzani’nin Siyonist İsrail’in desteğini alarak bölücü referandum konusunda geri adım atmaması sonrası 27 Eylül’den, 22 Eylül’e çekilen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapıldı.

Tüm Türkiye’nin dikkat kesildiği toplantı 3 saat sürdü, toplantıda tarihi kararlar alındı. MGK sonrası yayınlanan bildiride, referandumun doğrudan Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit ettiği vurgulanırken, “IKBY’nin 25 Eylül 2017 tarihinde düzenleyeceğini açıkladığı referandumun gayrimeşru niteliği ve kabul edilemezliği bir kez daha belirtilmiştir. IKBY yönetimi, vakit varken referandum kararından vazgeçmeye davet edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Hakkımız mahfuz

Bölgedeki barış ve istikrarın ancak toprak bütünlüğü korunan bir Irak ile sağlanabileceği belirtilen MGK açıklamasında, bölücü referandumun gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin gerekeni yapacağı dile getirilerek, şu mesajlar verildi: “Türkiye’nin yanı sıra, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, uluslararası toplum ve Irak Merkezi Hükümetinin de kabul etmediği bu yanlışta ısrar edilmesi halinde, Kuzey Irak’la birlikte bölgemizin tamamına zarar verecek vahim sonuçların ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğu ifade edilmiştir.

Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halinde Türkiye, ikili ve uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar.”

4 ayrı anlaşma

Diğer yandan Başbakan Yıldırım, MGK bildirisinde uluslararası ve ikili anlaşmaları şu şekilde açıklamıştı: “Lozan Anlaşması, Madde 3, Madde 16. 1926 Ankara Anlaşması, 1946 Türkiye ile Irak Arasında Dostluk, İyi Komşuluk Anlaşması ve 1983 Türkiye-Irak Sınır Güvenliği ve İşbirliği Anlaşması.” MGK kararlarını yorumlayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar ise “Irak bölünür ve sınır değişirse Ankara anlaşması gereğince Musul ve Kerkük yolu gözükür” sözüyle askeri seçeneğin ağır bastığını kaydetti.

3 partiden tezkereye onay

Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gözler olağanüstü toplanacak olan Meclis’e çevrildi. Hükümete Irak ve Suriye özelinde yurt dışına asker gönderme hakkı tanıyacak tezkereye MHP’den tam destek gelirken, CHP’de “evet” dedi. Meclis’teki oturuma Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı açıklandı.

Yorumlar