Son Dakika

Ne yapacağız protokolü

Ne yapacağız protokolü

 

Güzelyurt Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi/Eda Nur Ertel

Tahmin edilmeyenin tahrik ettiği bir dünyanın tatmin olmayanlarına...

Bir gün umudun gittiği yerden geleceğini umarak uzadıkça uzayan bu garip ve buhranlı günlerin birkaç emaneti... Hayallerimizin, isteklerimizin ve en çok da duygularımızın hırpalandığı, her günün getirdiği kırgınlıkların, çaresizliğin sözcüsü olmaktan kendini alıkoyamayan bazı yaralılara bazı unutamayanlara bazı konuşamayanlara var olan protokollere aldırmayan tüm bildiklerinin geçiciliğine inanan amansızlara, kaderin en çok boşverilmemişliğine yananlara;

Gitmek umutların en büyüğü hatta en safı… İnsanlar bunu anlamaz çünkü sizi gitme eğilimine düşürenler insanlardır. Zaten insanların anlamadıkları da yoktur. Dert beğenmezler, çünkü en büyük dert onlarındır.

Kafanıza taktığınız şey onlarda sizin bayağılığınızla ilgili hüküm giyer. Sonra saflıkla paylaştığınız her şeyi bir silah gibi kullanırlar, minnet vurmak en etkili silahlarıdır. Anlamayacakları anlatamadıkları yoktur. Sağır olsalar bile anlarlar çünkü aksi düşünülemez. Tercihleriniz onlara hep sizin zayıf olduğunuzu anlatır. Vazgeçmek bir tercih değildir çünkü onlar hırsla sarılırlar isteklerine kırarlar ve kazanırlar. Tek gaye benliklerinin kıymetini vurgulamaktır. Hiçbir şüphe yoktur ya da yanılma payı çünkü onlar her sabah mükemmel olduklarını bilerek uyanırlar, çoğunluk bu konuda onlara destek verir ve bazılarını ezerler.

İnsanlar protokollerle çıkıyor karşımıza. Her dönemin farklı bir o kadar da yaptırımı ağır protokolleri… Gerekenler protokolü olmaması gerekenler protokolü, kurabileceğiniz hayaller protokolü, göz yumma protokolü, yaşamak isteyeceğiniz durumlar protokolü, utanma protokolü, -mış gibi protokolü, mutluluk protokolü… Bunca devraldığımız, itaat ettiğimiz, nereden geldiğini bilmediğimiz protokolü üzerimize yıkanlara: Ne yapacağız?

Yorumlar