Son Dakika

Real Market işçileri: Tazminat hakkımız!

Real Hipermarketler zinciri çalışanları hileli iflas iddiasıyla kapatıldıktan sonra ortada bırakıldı. Haklarını alamayan işçiler, Metro A.G ve Beğendik Mağazacılık’a karşı grev gerçekleştiriyor.

Real Market işçileri: Tazminat hakkımız!

Burak Çolo / Diriliş Postası

Real Hipermarketleri  Metro A.G olarak 1998’den beri Türkiye’de faaliyet gösteriyordu. 2014 yılında Metro A.G Real Hipermarketleri’ni tüm haklarıyla beraber Beğendik Mağazacılık'a devretti. Şirket devralındıktan sonra bir sene içerisinde kâr açıklamasına, yeni şubeler açmasına rağmen 2016 yılında bir iflas erteleme sürecine girdi. İflas açıklamasının akabinde kayyım atanan şirket kapatıldı. İşçileriyle tazminat konusunda anlaşan şirket sözünde durmayarak çalışanlarını mağdur bıraktı.  

52 Bin TL alacaklıyım

2017 Haziran ayı itibariyle işyeri ile karşılıklı olarak protokol imzalayan Real Hipermarketleri çalışanı Ahmet Fazıl Şahin, “Kıdem ve ihbar tazminatlarım 8 taksitte ödenmek şartıyla kurumum ile anlaşmıştık. Fakat şirket 2017 Temmuz ayında tam anlamıyla iflas kararı aldı. Türkiye’nin birçok yerinde bulunan marketlerin çalışanların bir kısmına ödenen tazminat,  1700’e yakın işçiye ödenmeyerek işçiler haklarından mağdur edildi. Mağdur olan işçiler iflas masasıyla karşı karşıya bırakıldı.” dedi.  Sözlerine devam eden Şahin, “Bize vaat edilen kıdem ve ihbar tazminatlarımızı istiyoruz. 2007 yılından bu yana çalıştığım Real Hipermarketler Zinciri’nden 52 Bin TL alacağım var. Şirket ödemeyi taahhüt etmesine rağmen bir kuruş para ödemedi.” İfadelerini kullandı.

 

Yorumlar