Son Dakika

Siyonistler’den “Ya Kudüs’e gelme ya ajan ol” baskısı!

Kudüs’e ziyaret amacıyla son dönemlerde giden Türkler’e bilgi ve ihbar amaçlı işbirliği teklifi yapan Siyonist İsrail görevlileri, bu teklif kabul edilmediği takdirde sınır dışı etmekle tehdit ediyor.

Siyonistler’den “Ya Kudüs’e gelme ya ajan ol” baskısı!

Neşat Ergül / İstanbul

İnsan Hakları ve Adalet Hareketi (İHAK), son dönemde Kudüs’e ziyaret amaçlı giden birçok Türk vatandaşının havalimanında ağır ihlallere ve onur kırıcı muameleye tabi tutulduğunu açıkladı.

İHAK, bu onur kırıcı muameleleri ve ihlalleri kınadığını belirterek, “Bazı vatandaşların uzun süreli sorgu ve zorunlu beklemeden sonra geçişine izin verilmekte, bir kısmı ise sınır dışı edilmektedir. Girişine izin verilen bazı Türkiye vatandaşları da içeride gözaltı ve ayrıca sorgulamalara maruz bırakılmaktadır.
Kamuoyuna ve medyaya da yansıdığı üzere birçok kişi bu uygulamalara maruz kalmıştır” bilgisini paylaştı.

MÜSLÜMAN VE TÜRK OLANLAR AŞAĞILANIYOR

İHAK’ın Genel Sekreteri Ahmet Zeki Olaş’a yapılan benzer uygulamalar da dile getirilerek, “Türk vatandaşları, bazen bir, bazen birden fazla sorgulamaya tabi tutulmaktadır. Hukuksuz bir şekilde terör sanığı sorgusu yapılır gibi sorgulamalara muhatap kalmaktadır.

Türkiye’de yaşayan muhacir Filistinliler’in isim ve irtibatları istenmektedir. Özellikle Türkiye’deki Filistinliler ve Ortadoğu’da çalışan STK’lar ile ilgili bilgi ve ihbar talebi açık bir işbirliği teklifi, ajanlık teklifi şeklinde sunulmakta ve bu konularda işbirliği yapılmazsa İsrail’e kabul edilmeyerek, sınır dışı edilmekle tehdit edilmektedirler” görüşleri paylaşıldı.
Açıklamada, uzun saatler süren bu sorgulamalar sırasında tehdit, kaba davranış, ‘Müslüman ve Türkiyeli olmak’ ile ilgili hakaret ve aşağılamaların yanı sıra onur kırıcı ve aşağılayıcı muamelelere maruz kalındığı, bazılarına fiziki darp uygulandığı belirtildi.

Yorumlar