Son Dakika

Suriyeli Kürtler PKK'ya karşı

TSK’nın Zeytin Dalı Harekâtı’na destek veren ÖSO’nun Kürt mensupları, terör örgütü PYD/PKK’nın Kürtleri temsil etmediğini, Afrin’i örgütün işgalinden kurtaracaklarını belirtti.

Suriyeli Kürtler PKK'ya karşı

Şam Cephesine bağlı Sallahuldin Tugayı Komutanı Ebu Haydar, askeri muhaliflerin saflarında çok sayıda Kürt savaşçının Beşşar Esed rejimine ve terör örgütleri DAEŞ ve PYD/PKK’ya karşı saf tuttuğunu söyledi.
Ebu Haydar, “Kürtler olarak PKK’nın ne olduğunu iyi biliyoruz. Kimin kurduğunu ve neden kurulduğunu, neye hizmet ettiğini de iyi biliyoruz. PKK hiçbir zaman Kürt halkını düşünmedi. Dış güçlere bağlı bir örgüttür.

Burada yabancı mihrakların işlerini görüyor. Gerekli zamanda onu kullanıyorlar.” diye konuştu.

PKK ile DAEŞ’ın arasında fark olmadığını vurgulayan Ebu Haydar, “İnşallah Afrin’i özgürleştireceğiz. İnşallah herkes yeniden evine dönecek. Suriye halkı olarak, biz tek bir milletiz. Bir halkız. Dava ve acılar bizi bileştiriyor.” ifadesini kullandı.

Ebu Haydar, PKK’nın Kürt halkını temsil etmediğini belirterek “Kürt halkı PKK’nın Kürtleri temsil etmesine karşıdır. PKK Kürt halkına musallat olan bir örgüttür. Lütfen Kürtlerle PKK’yı ayrı tutun. PKK’yı Kürt adıyla tanımasınlar.” dedi.

“BİZ KÜRT’ÜZ, PKK’LI DEĞİLİZ”

ÖSO’nun bir diğer savaşçısı Ebu Feyad da 2011’den bu yana muhaliflerin saflarında yer aldığına işaret ederek, “Biz Kürt’üz, PKK’lı değiliz. Kürtçe konuşuyoruz. Bizler eskiden beri köyümüzü, toprağımızı savunuyoruz.

PKK’nın dini yoktur ve onlar uzak bir yerden geldiler. Ne için? Tabii ki toprağımızı çalmak için. Dolayısıyla onlarla ne gibi bir ilişkimiz olabilir ki? Bize yaklaşmalarına müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Feyad, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer (Afrin’deki) insanlarımız, Türkiye’nin kendilerine bir kötülüğünün dokunacağını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Türkiye Müslüman bir ülkedir. Bize bir kötülüğü dokunmaz. Türkiye bizim iyiliğimizi istiyor ve bu coğrafyada Türkiye bizimle el eledir. Bizimle çalışıyor. Allah Türkiye halkından ve hükümetinden razı olsun.”

“PKK, SURİYE’Yİ BÖLMEK İSTİYOR VE BİZ BUNA KARŞIYIZ”

ÖSO’nun bir diğer Kürt savaşçısı Ebu Usame de terör örgütü PKK’ya karşı savaştıklarını belirterek “Onlar rejimle iş birliği içinde. Bizim savaşımız onlara karşıdır. PKK, Suriye’yi bölmek istiyor ve biz buna karşıyız.” dedi.

Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012’de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis’in merkezi ve Hatay’ın önemli bölümü Afrin’deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları’nı Suriye’den Türkiye’ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye’nin kuzeybatısından Akdeniz’e çıkmak için de Afrin’e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Suriye-Türkiye sınır hattının da yüzde 65’i örgütün işgali altında bulunuyor.

Yorumlar