Son Dakika

Teröristlerin "katliam planı" ortaya çıktı!

Muğla'nın Seydişehir ilçesinde düzenlenen operasyonda yakalanan 'Gabar' kod adlı terörist ve Köyceğiz ilçesinde ölü ele geçirilen 'Xalit' kod adlı teröristlerin üzerlerinden çıkan tabletlerindeki "OFFLİNE MAPS" isimli program içerisinde noktaların işaretlendiği, güzergahlar çizildiği belirtildi.

Teröristlerin "katliam planı" ortaya çıktı!

Daha önce Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Osmaniye kırsalında, Amanos örgütlenmesini tamamlayan örgütün "Akdeniz Açılımı" adı verilen faaliyetleri kapsamında Batı Anadolu'da oluşturulacak silahlı gücüyle, batı bölgelerini Amanoslar'a kadar uzatmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, Kuzey Irak-Afrin-Amanoslar-Batı Toroslar hattıyla Ege ve Akdeniz Bölgelerinde tutunmayı sağlayıp Kandil'le birleştirmeyi amaçlayan PKK'nın 5-6 kişiden oluşan grupları batıya kaydırmayı planladığının tespit edildiği kaydedildi.

Teröristler deniz yoluyla getirildi

PKK/KCK'nın Ege-Akdeniz kırsal açılımının deşifre edilmesine yönelik çalışma yapıldığı aktarılan açıklamada, bu kapsamda Muğla'nın Seydikemer ilçesi Gemiler Burnu koyundan Suriye Arap Cumhuriyetine ait bir balıkçı teknesiyle örgüt mensuplarının geldiği ifade edildi.

PKK/KCK'nın sözde Ege açılımı adı altında Mersin, Antalya ve Muğla'yı kapsayacak şekilde turizm ve ekonomik hedeflere yönelik gerçekleştirmeyi planladığı eylemlerle bu plan çerçevesinde deniz yoluyla örgüt mensuplarının sevkinin yapıldığının tespit edildiği belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Bu yolla ülkeye giren 'Serdar A.' kod adlı Mehmet Ç, 11 Eylül'de Van'da yakalanarak Muğla Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatıyla Muğla'ya getirildi. Adli işlemlerin ardından Muğla 2.Sulh Ceza Hakimliğince 22 Eylül'de tutuklandı. Aynı şekilde deniz yoluyla ülkeye girdikten sonra 'Soreş' kod adlı Selcuk Y'de 15 Eylül'de Osmaniye'de yakalanarak, adli işlemlerin ardından tutuklanmıştır. Seydikemer deniz bölgesinde jandarma komutanlığı, emniyet müdürlüğü ve sahil güvenlik komutanlığınca alınan tedbirler neticesi 25 Eylül'de takibe alınan balıkçı teknesinin sahile bir botla 3-4 şahsı indirdiğinin tespit edilmesi üzerine balıkçı teknesine yapılan operasyon sonucu gemi kaptanı Osman J, gemi mürettebatı Monır D. ve Ahmad A.D. ve örgüt mensubu olduğu değerlendirilen Muhammad R. isimli şüpheliler yakalanmış olup, şüpheliler adli işlemlerin ardından 9 Ekim'de Muğla 1. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmışlardır."

Ele geçirilen mühimmatlar

Açıklamada, ele geçirilenlerle ilgili şu bilgi paylaşıldı:

"2 M-16 tüfek ve bu silaha ait 10 şarjör, 180 zırh delici uzun namlulu silah fişeği,160 uzun namlulu silah fişeği, 9 el bombası, 2 dürbün, bir telsiz, bir kasatura, 2 glock tabanca ve bu tabancalara ait iki şarjör, bir HS tabanca ve bu tabancaya ait bir şarjör, 69 tabanca fişeği, 7 telefon, birtablet bilgisayar, çok sayıda yaşam malzemesi, 2 bin 500 Dolar, bin 500 avro, 9 bin 750 lira para ele geçirildi. Arazide ve öldürülen örgüt mensuplarının üst aramasında ise bir Ak-S kalaşnikof tüfek ve bu silaha ait 5 şarjör, 2 M16 tüfek ve bu silaha ait 10 şarjör, 4 glock tabanca ve bu tabancalara ait 4 adet şarjör, 21 adet el bombası, yaklaşık 2,5 kilogram plastik patlayıcı, 93 elektrikli kapsül (fünye), 2 elektrikli bomba düzeneği, 4 kutu 5,56 fişek, bir apeks ibareli silah üstü termal dürbün, bir top infilaklı fitil, bir kutu içerisinde İ.45ncrc 120 Wt patlayıcı, bir elektronik led lambalı devre, bir akü, 2 tablet, bircep telefonu, bir Powerbank, 6 bin 500 avro, 4 bin 500 lira ele geçirildi."

Teröristlerin tabletlerinde "OFFLİNE MAPS" programı çıktı

Operasyonların devam ettiği aşamada bir kısım fotoğrafların basına sızdırılması olayına ilişkin ise suç fail ya da faillerinin tespiti amacıyla ayrıca bir soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, "Seydikemer ilçesinde yakalanan 'Gabar' kod adlı örgüt mensubu ve Köyceğiz ilçesinde ölü ele geçirilen 'Xalit' kod adlı örgüt mensuplarının üzerinden çıkan tabletlerindeki "OFFLİNE MAPS" isimli program içerisinde noktaların işaretlendiği, güzergahlar çizildiği görüldü. Bu noktaların emniyet müdürlükleri, valilikler, hükümet konakları askeri binalar, AK Parti binalarının işaretlendiği, bazı kırsal bölgelerde de işaretlemelerin olduğu yapılan çözümlemeler ve araştırmalar sonucu ortaya çıktı." denildi.

Yorumlar