Son Dakika

TSK: 72 uçak hazırlık için üslerine döndü

TSK'dan Afrin'deki terör örgütü unsurlarının temizlenmesi için başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yapılan ikinci açıklamada, harekâta katılan 72 uçağın müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine geri döndüğü belirtildi.

TSK: 72 uçak hazırlık için üslerine döndü

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin'deki terör örgütü unsurlarının temizlenmesi, bölgede istikrar ve barışın sağlanması amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulundu.

Afrin operasyonuna ilişkin yapılan ikinci bilgilendirmede, şu ifadelere yer verildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00’den itibaren başlatılan “Zeytin Dalı Harekâtı” planlandığı şekilde devam etmektedir.

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

Yorumlar