Son Dakika

Türkiye’nin 'Münbiç' formülü

Bakan Çavuşoğlu, Münbiç’in güvenliğinin ABD ile sağlanacağını, bu modelin olumlu sonuç vermesi durumunda Rakka ve Fırat’ın doğusunda yer alan PKK/YPG’nin işgalindeki bölgeler içinde geçerli olacağını belirtti.

Türkiye’nin 'Münbiç' formülü

Washington'da bir araya gelen ABD ve Türk heyetleri Münbiç ile Suriye'yi görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Menbiç konusunda açıklamalarda bulundu.   

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Münbiç’te bir model uygulamak için çabaların sürdüğünü anlattı, "YPG Menbiç'ten çekildikten sonra orada güvenliği Türk ve ABD askerleri sağlayacak. YPG'nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek' dedi. 

“Güvenliği ABD ve Türkiye sağlayacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "YPG'nin olduğu bölgeler nasıl istikrara kavuşturulur, kimin yöneteceğini nasıl sağlayabiliriz. Temel prensip nüfus oranında yönetim olması. YPG hiçbir şekilde olmayacak. Menbiç'ten YPG çekilince orada ABD ve Türk askerleri olacak. YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini kim sağlayacak, ABD ve Türkiye. Önce bu modeli Menbiç'te uygulayacağız daha sonra diğer yerlere götüreceğiz. Bu Rakka için de Fırat'ın doğusunda YPG'nin kontrolündeki yerler için de geçerli." 

Yol haritası 19 Mart’ta belli olacak

Böylece bu alanlarda güvenli bölgeler sağlanacağının altını çizen ve tüm adımların da bir takvime bağlanacağını vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "19 Mart'taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, tarihleriyle beraber belli olacak. Ne kadar sürede ne uygulanacak, diğer tarafa nasıl geçilecek, bunlarla ilgili takvim netleşecek. Son toplantıda tabii farklı olduğumuz şeyler olabilir ama bir anlayışa doğru gidiliyor." ifadelerini kullandı.

Silahların toplanması konusu

Şu anda Münbiç konusunda rejimden herhangi bir talepte bulunulmayacağının altını çizen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, PKK/YPG'ye verilen silahların geri toplanması konusunu da gözlemleyeceklerini vurguladı. 

Çavuşoğlu, "Biliyoruz ki hepsini alamayacağız. Bazıları eskimiş, bazıları kayıp. Ama biz bu silahları daha önce Başkan'ın söylediği gibi alacağız diyorlar. Bunu da çalışma grubu uygulamaya başladığında göreceğiz" dedi. 

Yorumlar