Son Dakika

Washington'daki panelde itiraf: Terör örgütü PYD konusunda kendimizi kandırıyoruz

ABD'nin Washington eyaletinde bir panele katılan Ortadoğu uzmanı Doran, ABD'nin Suriye'de yanlış bir politika izlediğini belirterek, "Barack Obama döneminden itibaren PYD'nin PKK'dan farklı bir şey olduğu söylendi. Kendimizi kandırıyor olmalıyız. Bunu hiçbir Türk'e anlatamazsınız." dedi.

Washington'daki panelde itiraf: Terör örgütü PYD konusunda kendimizi kandırıyoruz

Washington merkezli Hudson Enstitüsü tarafından düzenlenen "Türkler, Kürtler ve Suriye'de Yeni Bir Düzen Arayışı" başlıklı panel, Hudson Enstitüsü Kıdemli Ortadoğu Uzmanları Michael Doran ve Eric Brown'ın katılımıyla gerçekleştirildi. 

ABD yanlış bir Suriye politikası izliyor

Türkiye'nin Afrin'de terör unsurlarının temizlenmesi ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın masaya yatırıldığı panelde Doran, ABD'nin yanlış bir Suriye politikası izlediğini belirtti.

"PYD konusunda kendimizi kandırıyoruz"

Terör örgütü PYD/PKK konusunun, Türkiye ile ABD arasındaki en önemli sorunların başında geldiğini belirten Doran, "Eğer bu sorun ortadan kalksa birçok şey daha kolay olurdu. Barack Obama döneminden itibaren PYD'nin PKK'dan farklı bir şey olduğu söylendi. Kendimizi kandırıyor olmalıyız. Bunu hiçbir Türk'e anlatamazsınız." diye konuştu.

"Türkiye bölgedeki en önemli ortaklarımızdan biri"

ABD'nin Ortadoğu'daki çıkarlarını, Türkiye'nin hayati çıkarlarını göz önünde bulundurmadan değerlendirmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Doran, "Türkiye bölgedeki en önemli ortaklarımızdan biri. Eğer Türkiye'yi yabancılaştırırsak durum daha da kötüye gidebilir. Barack Obama'nın son derece kısa vadeli yaklaşımından bugün stratejik bir sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Bizim bugünkü ikilemimiz budur." diye konuştu.

"Suriye'de PKK'yı silahlandırdı"

Dönemin Başkanı Obama'nın Suriye'de terör örgütü DAEŞ'i yenmek için terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile çalışmayı tercih ettiğini ve bunu Ankara'dan gelen tüm ikazlara rağmen yaptığına dikkat çeken Doran, "Burada kelime oyunu yapmayacağım: Suriye'de PKK'yı silahlandırma kararı aldı ve bunun ciddi sonuçları oldu." dedi.

"Suriye'de kalmaktan başka seçeneğimiz bulunmamaktadır ve biz Suriye'nin geleceğindeki tek ve en önemli parça olmayan bir unsuru tek ortağımız olarak seçtik. Halbuki diğer ortaklarla da çalışmalıyız. Eğer diğer ortaklarla da çalışmazsak Türkleri yabancılaştıracağız." diyen Doran, ABD'nin Türkiye ile Suriyeli Kürtler arasında arabulucu olmaktan başka seçeneğinin kalmadığı, aksi halde sahada tüm hareket alanının Moskova'ya kalacağı görüşünü dile getirdi.

"Ankara'ya karşı dürüst olmadık"

Michael Doran ayrıca, "Türkler, 'Obama bize PYD'nin Fırat'ın batısına geçmeyeceği sözünü vermişti' diyorlar. Ben onlara inanıyorum. Bu konuda Ankara'ya karşı dürüst olmadığımızı düşünüyorum. Onların (PYD), Afrin'de ve şu an savaştıkları bazı yerlerde olmaları için bir neden yok." yorumunu yaptı.

 

Yorumlar