Son Dakika

“Zeytin Dalı Harekâtı ne zaman bitecek” diye soran ABD’ye yanıt: Son terörist yok edilene kadar!

Afganistan, Irak gibi ülkelere girerek bir daha çıkmayan ABD, okyanusun ötesinden Zeytin Dalı Harekâtı’nın ne zaman biteceğini sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonun hedefine ulaştığında biteceğini belirterek, harekâtın “Son terörist yok edilene kadar” süreceğini belirtti.

“Zeytin Dalı Harekâtı ne zaman bitecek” diye soran ABD’ye yanıt: Son terörist yok edilene kadar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sanayi Odası’nın ödül töreninde yaptığı konuşmada, daha önce “Afrin hallolacaktır” dediklerini hatırlatarak, “Afrin’den geri adım atmak yok” diye konuştu.

Bazı yazar ve çizerlerin operasyonun ‘Kürtler’e karşı yapılmış operasyonlar’ olarak ilan edip hedeften saptırma gayreti içine girdiklerini belirten Erdoğan, “Şunu çok açık, net söylüyorum; bizim Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yoktur ve olay Kürt koridoru meselesi de değildir. Olay, terör koridorunu yok etme meselesidir” dedi.

‘MİLLETİN EVİ’NDEN İLAN ETTİ

Dünyaya seslenerek, “Milletin Evi’nden ilan ediyorum” diyen Erdoğan, “Ülkemizin, hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır.

Yaptığı meşru operasyonlar sebebiyle Türkiye’yi eleştirenlerin hiçbirinin derdi, Suriye halkının sıkıntılarının çözümü ve geleceği değildir. Çok yakında görülecektir ki terör örgütünün baskısı ortadan kalktığında, bize en büyük teşekkür Afrin’deki Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizden gelecektir” diye konuştu.

Hedefimiz “Kızılelma”

PKK gibi, Suriye’deki PYD’nin de Kürtler için değil, bölge üzerinde çok farklı emelleri, projeleri, planları olan güçler için savaştığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Zihnini ve ruhunu emperyalist güçlere kiraya vermiş bir avuç hain dışında hangi görüşten, hangi meşrepten, hangi kökenden olursa olsun tüm Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları gerçekleri görüyor, biliyor.

Diyor ya: ‘Nereye gidiyorsunuz’, sualine cevap: ‘Kızılelma’ya gidiyoruz.’ Mesele bu. Evet, bizim bir Kızılelmamız var. Bunu, yaklaşık bir ay kadar önce de yine Külliye’de yaptığım bir konuşmada açıklamıştım. Biz, o hedefe doğru gidiyoruz.”

Erdoğan bazı yazar ve çizerlerin operasyonun ‘Kürtlere karşı yapılmış operasyonlar’ olarak ilan edip hedeften saptırma gayreti içine girdiklerini belirterek, “Şunu çok açık, net söylüyorum, bizim Kürt vatandaşlarımızla bir sorunumuz yoktur ve olay Kürt koridoru meselesi de değildir. Olay terör koridorunu bizim yok etme meselesidir” diye konuştu.

“GERİ ADIM ATMAK YOK”

Erdoğan, “Afrin hallolacaktır” dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Afrin’den geri adım atmak yok. Biz Amerika’yı bir şeye ikna edemedik. Biz kendilerine dedik ki ‘Siz DAEŞ terör örgütü ile mücadeleyi niçin PYD, YPG, PKK gibi terör örgütüyle yapıyorsunuz? Gelin bunu stratejik ortağınız olan Türkiye’yle beraber yapın. Dediler ki ‘bizim generallerimiz bize, Türkiye’nin bu işe tahsis ettiği ekip veya ordu yeterli değil.’ Dedim ki, ‘Bakın yanlış söylüyorsunuz, sizin generalleriniz size yanlış söylüyor.’”

Bunları ikili görüşmede de heyetler arası görüşmede de ABD Başkanı Donald Trump’a söylediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fakat dinlemediler. ‘Siz bilirsiniz’ dedik. Siz yolunuza, biz yolumuza” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Suriye’nin kuzeyinde Amerika’nın 20 üssü olduğunu ifade ederek, “Şu anda 2 bin kadar kargo uçağıyla ayrıca bu bölgeye silah taşımıştır. Bütün bunlar söylendiği zaman bir de bize maalesef doğru konuşmuyorlar. Bunların hepsini biz biliyoruz” diye konuştu.

“HEDEFLERİNE ULAŞTIĞINDA SONA ERECEK”

Afrin operasyonunun hedeflerine ulaştığında sona ereceğini kaydeden Erdoğan, “Bazıları diyor ki- bunu diyen de enteresan, Amerika- ‘Süre belli olmalı, fazla uzun olmamalı.’ Peki o zaman ben de Amerika’ya soruyorum, Afganistan’da sizin süreniz belli oldu mu, ne zaman bitecek o? Biz iktidara gelmeden önce siz Irak’a girdiniz. Irak’ta bitti mi bu süre, hala Irak’tasınız” ifadelerini kullandı.

Dünyaya seslenerek, “Milletin evinden ilan ediyorum” diyen Erdoğan, “Ülkemizin, hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır. Yaptığı meşru operasyonlar sebebiyle Türkiye’yi eleştirenlerin hiçbirinin derdi, Suriye halkının sıkıntılarının çözümü ve geleceği değildir. Çok yakında görülecektir ki terör örgütünün baskısı ortadan kalktığında, bize en büyük teşekkür Afrin’deki Kürt, Arap, Türkmen kardeşlerimizden gelecektir” diye konuştu.

Yorumlar