İşsizlik oranı, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puan azaldı. Aynı dönemde 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı 0,7 puanlık azalışla yüzde 17,1 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 14,2, kadınlarda ise yüzde 22,4 olarak tahmin edildi.

İşsizlikte iyileşme sürüyor

Türkiye'de işsizlik oranı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,3 seviyesindeyken, ikinci çeyrekte yüzde 9,7 seviyesine gerilemişti. Üçüncü çeyrekte de işsizlik oranındaki düşüş devam etti ve yüzde 9,2 seviyesine geldi.

THY'nin 56 seferi İstanbul'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi THY'nin 56 seferi İstanbul'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildi

İşsizlik oranının gerilemesinde, istihdamın artmasının yanı sıra işgücüne katılım oranının da artmasının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Genç işsizlik oranındaki düşüş sürüyor

Genç işsizlik oranı da üçüncü çeyrekte geriledi. Genç işsizlik oranı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 23,7 seviyesindeyken, ikinci çeyrekte yüzde 20,4 seviyesine gerilemişti. Üçüncü çeyrekte de genç işsizlik oranındaki düşüş devam etti ve yüzde 17,1 seviyesine geldi.

Genç işsizlik oranındaki düşüşün, istihdamın artmasının yanı sıra eğitimli genç nüfusun işgücüne katılım oranının da artmasının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Geçmiş dönemlere ilişkin verilerde revizyon yapıldı

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, geçmiş dönemlere ilişkin iş gücü istatistiklerinde revizyon yapıldı. Buna göre, 2023 yılı ikinci çeyreğine ilişkin işsizlik oranı yüzde 9,7'den yüzde 9,9'a, istihdam oranı yüzde 43,3'ten yüzde 43,1'e ve işgücüne katılım oranı yüzde 52,9'dan yüzde 52,7'ye revize edildi.

Revizyon, iş gücü istatistiklerinin hesaplanmasında kullanılan bazı yöntemlerde yapılan değişikliklerden kaynaklandı.

Kaynak: TÜİK