Hazal Mihrace Göksun - Muhabir 

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile denizlerimizdeki egemenlik haklarımız pekiştirilmiş, milli denizciliğimizin temelleri sağlam bir şekilde atılmıştır. 

Kabotaj hakkı, bir ülkenin kendi karasuları ve limanları arasında gemi işletme ve liman hizmetlerini kontrol etme hakkını ifade eder. Osmanlı İmparatorluğu'nda kapitülasyonlar sona erdikten sonra Türkiye, kabotaj hakkını kazandı. Kabotaj Bayramı, 1935'ten beri 1 Temmuz günü kutlanmaktadır.

Bu yıl, Dünyanın ilk limanlarından olan Mersin’deki Mezitli Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde ise bugünün anısına 1 km² büyüklüğünde ülkemizin deniz üzerinde açılmış en uzun bayrağı dalgalandırıldı. 

Ekran Görüntüsü 2024 07 01 115624

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X sosyal medya hesabından o anlara ilişkin görüntüleri paylaştı. Türk'ün bağımsızlığı adeta denizlerde dalgalandı.

YMG-Medipol Üniversitesi işbirliğince düzenlenen 15 Temmuz Paneli'nin Çalıştay Raporu yayınlandı YMG-Medipol Üniversitesi işbirliğince düzenlenen 15 Temmuz Paneli'nin Çalıştay Raporu yayınlandı

Yerlikaya, paylaşımında Kabotaj Bayramını'da kutladı ve denizcilerimizden Piri Barbaros Hayrettin Paşa’yı, şanlı denizcilik tarihimizin tüm kahramanlarını rahmetle andı. 

Kaynak: Haber Merkezi