DEMET İLCE / MUHABİR

Pauline’in alt dudağına göğsünden yağ ve dermisin enjekte edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi prosedür uygulandı. Pauline’in alt dudağına göğsünden yağ ve dermisin enjekte edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi prosedür uygulandı. Pauline'e Birleşik Krallık'ta görülen en yaygın görülen ikinci cilt kanserinden skuamöz hücreli karsinom (SCC) teşhisi konuldu.

Danışman dermatolog ve İngiliz Cilt Vakfı sözcüsü Dr. Penelope Pratsou, bunun, cildin üst yüzeyindeki hücrelerde (keratinosit) DNA hasarının bir sonucu olarak ortaya çıktığını söyledi.

Her ne kadar SCC ve bazal hücreli karsinomu içeren melanom dışı kanserler melanomdan daha az tehlikeli olarak kabul edilse de, son araştırmalar melanom dışı kanserlerin artık dünya çapında daha fazla insanı öldürdüğünü, çünkü çok yaygın olduklarını gösterdi.

Çoğu SCC vakası, güneşten veya şezlongda güneşlenirken gelen ultraviyole ışığa kümülatif maruz kalmaktan kaynaklanır.

Diğer risk faktörleri arasında sigara içmek, açık tenli olmak, tıbbi tedavi veya hastalık nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılanmış olması yer alıyor.

Ancak Dr. Pratsou, tümörlerin eski yara izlerinden, yanıklardan veya ülser gibi kronik yaralardan da ortaya çıkabileceğini söyledi.

Pauline'e kanserinin güneşe maruz kalmanın neden olabileceği söylendi.

Ancak üç çocuk annesi doktor, tümörünün dudak dolgusu tedavisinden kaynaklanmış olma ihtimalinin de bulunduğunu söyledi.

'GARİP BİR MALZEME'

Pauline, alt dudağında kuru noktayı ilk kez 2020 yılının Ağustos ayının sonunda, dişlerini beyazlattıktan sonra oğluna göndermek üzere kendi fotoğrafını çektiğinde fark etti.

Pauline, "Bunun uçuk olduğunu düşündüm. Ama oğluma gönderdiğim fotoğraflara dönüp baktığımda bunun bir başlangıç ​​olduğunu görebiliyorum. Dışarıdan görünüyordu ama belli ki içeride zaten büyüyordu, benim haberim yoktu."  dedi.

Pauline ve kocası o sırada İspanya'nın Alicante kentinde yaşıyorlardı.

Eylül 2020'de yaranın iyileşmediğini fark etti ve doktorundan randevu aldı.

Kullandığı kremlerden hiçbir sonuç görmeyen Pauline, yarayı yakarak tedavi etmeye çalışan bir dermatoloğa yönlendirildi.

Kliniği defalarca ziyaret ettikten sonra Pauline, dudağının siyaha döndüğünü fark etti ve her sabah yatak çarşafları "kanla kaplı" olarak uyanıyordu.

Dermatoloğu Kasım 2020'de yarasından biyopsi örneği aldı. Üç hafta sonra kanser olduğuna dair üzücü haberi aldı.

Pauline, "Yedi yıldır ilk kez üç oğlumuz da bizimle birlikte İspanya'daydı ve eve gidip bunu onlara söylemek istemedim" dedi.

Oturarak çalışanlar hastalıklara dikkat! Nefes almayı yeniden öğrenerek kas iskelet sisteminizi koruyabilirsiniz… Oturarak çalışanlar hastalıklara dikkat! Nefes almayı yeniden öğrenerek kas iskelet sisteminizi koruyabilirsiniz…

Biyopsi, dudağında bulunan kanserin çenesine kadar yayıldığını ortaya çıkardı ve kendisine bunun ameliyatla hemen alınması gerektiği söylendi.

Dermatolog, Pauline'e bundan kurtulmak için "çenesinin tamamının" alınması gerektiğini söyledi ve hemen ameliyat etmek istedi.

Ancak Pauline doktora, "Bu benim yüzüm, beklemem gerekiyor, biraz araştırma yapmam gerekiyor." cevabını verdi.

Pauline, tümör başlangıçta düşünülenden daha derinde olduğu için dudağını yeniden yapılandırmak için Pauline'in dilini kullanmayı öneren cerrah Dr. Carlos Laredo'ya yönlendirildi.

Pauline'e resmi olarak SCC teşhisini koyan kişi Dr. Laredo'ydu.

Biyopsisinde ayrıca tümörün alt kısmında doktorların "dudak dolgusuna benzettiği" "tuhaf bir malzeme" ortaya çıktı.

'SADECE SİYAH VE MAVİYE DÖNDÜM'

Pauline, İngiltere'de yaşarken dudaklarına dört kez dolgu maddesi enjekte ettirmişti; ama yalnızca üst dudağına.

İspanya'da bir tanıdığının tavsiyesi üzerine 'iğnesiz' dudak dolgunlaştırma yöntemini denemeye karar verdi ve bu yöntemin iğneyle yapmaktan daha az acı verdiğini söyledi.

Tipik dudak dolgusu tedavilerinde, özel olarak geliştirilmiş hyaluronik asit jellerini dudakların derinliklerine enjekte ederek onlara hacim ve şekil veren iğneler veya kanüller kullanılır.

SK:N Group'un klinik direktörü Dr. Toni Phillips'e göre, 'iğnesiz' yöntemde, hyaluronik asidi derinin üst katmanından daha derinine itmek için bir kalemdeki basınçlı havayı kullanılır.

Phillips, "Bu yöntem yaklaşık 20 yıldır var olan  'nanojet' dağıtım teknolojisini kullanıyor" dedi.

Dr Phillips, bu teknolojinin en yaygın olarak diş anestezisini ağrısız bir şekilde uygulamak ve şeker hastalarının kendilerine iğne yapmak zorunda kalmadan günlük insülin almalarına yardımcı olmak için kullanıldığını söyledi.

Ancak kalemlerin Birleşik Krallık'ta dolgu maddesi olarak kullanılmasına izin verilmediğini vurguladı, Phillips, "Bu nedenle birçok nitelikli tıbbi estetik enjektörü, dudak dolgusu tedavilerini gerçekleştirmek için bu yöntemi benimsemedi". dedi.

Pauline, iğnesiz tedaviyi acı verici bulduğunu söyledi.

"Benim için daha acı vericiydi, iğne yapılmasını tercih ederdim" diyen kadın, "ağzına yumruk yemiş" gibi hissettiğini de sözlerine ekledi.

“Bu bir kalem ve onu dudaklarınıza koyuyorlar ve bir nevi dudağınıza vuruyor. Çok hızlı bir şekilde morarmaya başladım. İşlemi yapan hemşire, 'Durmamız gerekecek' dedi." şeklinde devam etti.

SCC cilt kanseridir, dolayısıyla Pauline, Dr. Laredo'nun tümörünün güneşten kaynaklandığını göz ardı edemediğini söyledi.

Pauline, "Fakat bana bunun dudak dolgusundan kaynaklanma ihtimalinin de olduğu söylendi, çünkü tümörün hemen altında dolgu olduğundan emin oldukları bir madde vardı" dedi.

GELENEKSEL DUDAK DOLGUSUNU KANSERLE İLİŞKİLENDİREN 'KANIT YOK'

Dr. Phillips, dudaklara yönelik 'iğnesiz' tedavilere ilişkin güvenlik verilerinin eksikliğinin büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

"Şu anda, son 30 yılda, iğne veya kanül gibi yaygın olarak araştırılan tekniklerle enjekte edilen dudak dolgularının kullanımı ile kanser arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren herhangi bir verinin farkında değilim" dedi.

"Hiçbir şeyi tamamen göz ardı edemesek de tıp uzmanları olarak güvenlik verilerini ve en iyi uygulamaları sürekli olarak gözden geçiriyoruz" diye ekledi.

Phillips, "Ancak dudak tedavilerinde 'iğnesiz' yöntem için bu kadar zengin güvenlik verisine sahip değiliz, dolayısıyla bu tekniğin kansere neden olan riskleri hakkında yorum yapamam ancak bunu klinik çalışmalarımda asla kullanmayacağımı rahatlıkla söyleyebilirim. 'İğnesiz' teknik yalnızca hyaluronik asidi epidermise iletebilir ve sonuç olarak hyaluron kalemi, yüksek basınçlı jet teknolojisi kullandığından kalıcı hasara neden olabilir. Diğer potansiyel yan etkiler arasında bakteriyel veya mantar enfeksiyonu, şiddetli iltihaplanma ve epidermisteki çok yüzeysel yerleşime bağlı tahriş ve enfeksiyon meydana gelirse iyileşmenin gecikmesi  sayılabilir. Dahası, eğer hyaluron kalem hastalar arasında paylaşılırsa çapraz bulaşma ve dolayısıyla uçuk gibi bulaşıcı enfeksiyonların yayılması riski vardır." ifadelerini kullandı.

Dr. Philips, “Normal dudak dolgusu tedavileri aynı zamanda enjeksiyon bölgelerinde kanama, morarma veya ağrı, enfeksiyon, hassasiyet, şişme ve bazen şişlik veya şişliklerin gelişmesi gibi riskler taşısa da, "uygun nitelikli bir tıp doktoru tarafından uygulandığında genellikle çok güvenlidir" sözlerini ekledi.

Dr Pratsou, Dr Phillips'in sözlerini yineledi: "Literatürde hyaluronik asit dolgusunun bir sonucu olarak ortaya çıkan skuamöz hücreli karsinom vakası bildirilmemiştir."

Ancak 'iğnesiz' tekniğin tercih edilmemesini tavsiye etti.

"Dolgu maddesinin yanlış ve kontrol edilmesi zor yerleştirilmesi, enfeksiyonlar, cilt yaraları ve hatta bazı durumlarda cilt nekrozu dahil olmak üzere çeşitli riskler oluşturduğu düşünülmektedir" diye ekledi.

Tıbbi estetik tedaviler için hükümet onaylı sicil müdürü Ashton Collins, şunları söyledi:

"Bu tavsiye etmediğimiz bir tedavi olmasına ve aslında bazı ülkelerde yasaklanmış olmasına rağmen, tedaviyi kanserler bağlantılı olarak destekleyen hiçbir kanıt yok. Hyaluronik asit, onlarca yıldır tıpta ve estetikte yaygın olarak kullanılıyor ve hiçbir kanser raporu yok."

Pauline'in kanserinin "büyük olasılıkla tesadüfi" olduğunu ekledi.

'DİLİM YAN KESİLİĞ DUDAĞIMA DİKİLDİ'

Pauline artık invaziv ameliyatının hayatı için küçük bir bedel olduğunu söylese de önümüzdeki iki yılın bu kadar zorlu olacağını öngöremezdi.

Dr. Laredo, Pauline'in dudağında oluşan büyümeyi giderdikten sonra dilini uzunlamasına kesti ve iki kanadı dudağına dikti.

Pauline bu acı tecrübeyi şöyle anlattı:

"Üç hafta boyunca böyleydim, pipetle sadece sıvı içebiliyordum, hepsi bu. Gece uyanırdım ve dilimi ısırdığımı fark ederdim. Ve bu o kadar acı vericiydi ki inanılmazdı.”

Ocak 2021'de, dil dokusu alt dudağının olduğu yere kaynaştıktan sonra, Pauline'in cerrahı onu kesti ve tümörün bıraktığı boşluğu 'doldurmak için iki kanadı katlayarak' dilinden yeni bir dudak aşıladı. 

Tam iyileşme süreci 12 ile 14 ay arasında sürdü.

'İNSANLARI GÖRMEK İSTEMEDİM'

Tümör Pauline'in dudağının çok derinlerine indiği için ameliyattan sonra alt dişleri kalıcı olarak açıkta kalmıştı.

Dr. Laredo alt dudağını yeniden dolgunlaştırmak için çeşitli yöntemler kullandı ancak herhangi bir yapay dolgu maddesi kullanmayı reddetti.

Dudağına enjekte ettiği yağ vücudu tarafından emilmeye devam etti, bu yüzden onun yerine göğüs dokusunu kullandı ve o da yerinde kaldı.

Pauline'in yaşadığı sıkıntıların çoğu, maske takmanın normal olduğu salgın sırasında yaşandı.

Şöyle konuştu:

"Kendime olan güvenimi çok fazla etkilemedi çünkü herkes maske takıyordu, bu yüzden bilinçli değildim ve maskemin arkasına saklanabiliyordum."

Ancak Pauline, Kasım 2022'de insanların maskelerini büyük ölçüde çıkarmış olduğu İngiltere'ye döndüğünde, eski arkadaşlarıyla buluşma konusunda endişeliydi.

Şu anda Galler sınırındaki Shrewsbury'de yaşayan Pauline şunları söyledi:

“İnsanları görmek istemediğimi fark ettim. Kimse maske takmadığı için herkesten çekiliyordum. Kendimi elim yüzümün önünde buluyordum ve bunun bilincindeydim. Tanıdığım insanlarla karşılaşmak istemedim.”

Pauline, cerrahının dudağını yeniden şekillendirirken 'elinden geldiğince ileri gittiğini' söyledi, ancak bunun belirginlikten yoksun ve yüzünün geri kalanıyla aynı renkte olduğunun bilincindeydi.

'TIBBİ DÖVMECİ BANA GÜVENİMİ GERİ VERDİ'

İşte o zaman, asit saldırısının ardından Katie Piper ve 2013 yılında geçirdiği strep A enfeksiyonunun ardından ciddi yüz şekli bozukluğu yaşayan ve dörtlü amputasyon geçiren Alex Lewis gibi kişileri tedavi eden ünlü tıbbi dövmeci ve kalıcı makyaj sanatçısı Karen Betts'e ulaştı.

Karen, saçını kaybeden ve çift mastektomi geçiren kanser hastası bir arkadaşına yardım etmek için tıbbi dövme yapmaya başladı, kaşlarına ve areolalarına dövme yaptırdı.

O zamandan beri Birleşik Krallık'ta üç klinik açtı.

Pauline yıllar önce kendi kliniğini açtığında ve Karen'ın yanında eğitim almak istediğinde yarı kalıcı makyaj konusunda eğitim almıştı.

Karen, kaşlarını kaybetmiş insanlardan, alopesi veya kanser tedavisi gören kişilere, yanık mağdurlarına veya kozmetik nedenlerle yüz hatlarına rötuş yapmak isteyenlere kadar çok çeşitli hastalara dövme yaptırdı.

Karen, "İlk kez dudağında kanser olan biriyle karşılaştım."  dedi.

Pauline'in aradığı renk ve şekli tartıştıktan sonra (hatta referans olarak en sevdiği dudak kalemini de getirmişti) Karen, Pauline'e güvenini geri vermeye koyuldu.

Karen, Pauline'in yeniden yapılan alt dudağının nasıl renk alacağından emin değildi.

Karen, pigmentin "ilk seansta bile mükemmel sonuç verdiğini" söyleyerek şaşırdığını söyledi.

Pauline'in yüzündeki dudak rengini görmeye alışkın olmayacağının farkında olan Karen, üç seansta yavaşça pigmenti oluşturdu.

Pauline, Karen'in çalışmasıyla ilgili olarak "Harika bir iş çıkardı. Yaptıklarından çok memnunum." dedi.

Pauline bazen konuşurken hâlâ çekingen hissediyor ama dudaklarına dövme yaptırdığından beri kendine olan güveni hızla arttı.

Bir buçuk yıla kadar her yıl dudaklarına dolgu yaptırmak zorunda kalacağını düşünüyor.

'BUNUN BAŞIMIZA GELMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ'

Hayatının son üç yılını hatırlatan Pauline, bunun "yaşanması oldukça korkunç bir şey" olduğunu söyledi.

Benzer deneyime sahip başka biriyle konuşamamanın tecrit edici olduğunu belirtti.

“Soracağım kimse yoktu: 'Ne kadar beklemek zorunda kaldın? Ne yaptın, bununla nasıl başa çıktın?' Bu konu hakkında konuşacak kimsem yoktu, kimse bu durumu yaşamamıştı" dedi.

Tümörün tamamı çıkarıldı ve "herhangi bir radyasyon" almadığını söyledi - ancak yine de güneşte otururken biraz paranoyaklaşıyor.

"Her şey çok daha kötü olabilirdi. Umarım bu son olur ve bir daha gelmez." İfadelerini kullandı.

Pauline, kimsenin onun yaşadıklarını yaşamak zorunda kalmayacağı umuduyla hikayesini paylaşmak zorunda kaldı ve şunları söyledi:

"Bunun en büyük düşmanıma olmasını istemem. Hepimiz bunun bizim başımıza gelmeyeceğini düşünüyoruz. Bunu bu kadar çabuk elde edebildiğim için gerçekten şanslıydım. Ayrıca özele gidip tüm bunları yaptırabilecek param vardı. Kendimi çok şanslı görüyorum ama durum çok farklı olabilirdi."

İnsanların tedavi olurken dolgu yaptırmanın olası risklerini dikkate almalarının nadir olduğunu belirtti.

"İnsanlara tavsiyem bunu neden yaptığınızı ve kimin için yaptığınızı düşünmeleri olacaktır. Üç oğlum var ama bir kızım olsaydı kesinlikle onunla dudaklarını yaptırmaya gitmezdim." dedi.