GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN-MUHABİR

Rusya’dan gelen bir açıklama pes dedirtti.

Yaklaşık 2 yıldır Ukrayna’ya çok sert saldırılar gerçekleştiren Rus güçleri, binlerce kişinin ölümüne sebep olurken, milyonlarca kişiyi de yerinden yurdundan etti. Rusya’nın Ukrayna’ya sistematik saldırıları sürerken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, yaptığı açıklamayla şaşırttı.

GAZZE’DE YAPILAN SOYKIRIM OLARAK NİTELENDİRİLEBİLİR”

Elon Musk’tan Google'a ağır eleştiriler! Google'ı ırkçılıkla suçladı Elon Musk’tan Google'a ağır eleştiriler! Google'ı ırkçılıkla suçladı

Lavrentyev, 21. Astana görüşmelerinin ardından yaptığı basın toplantısında İsrail’in Gazze’deki saldırılarını ele aldı. Özel Temsilci, "Gazze Şeridi'ndeki trajik olaylar, insanlık dışı haline geldi. Kısa sürede kadın ve çocuk dahil bu kadar insanın ölmesi gerçekten suçtur. Bu, soykırım olarak nitelendirilebilir ancak Güney Afrika Cumhuriyeti'nin İsrail aleyhine 'soykırım' davası açtığı Lahey'deki UAD, bunu hukuk açısından değerlendirmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

“MĞZAKERE MASASINA OTURULMALI”

Lavrentyev, İsrail'in Filistin'e yönelik siyasetini de değerlendirdi. "İsrail yönetiminin müsamahakarlık siyaseti, Orta Doğu bölgesinin tamamı için son derece olumsuz sonuçlara yol açabilir. Gazze Şeridi'nde savaş devam ederse çatışmalar, Lübnan ve Suriye'ye de kaçınılmaz olarak sıçrayacak. Söz konusu ülkeler de bu savaşa dahil olursa Orta Doğu bölgesinde diğer ülkeler de zarar görecek. Kimse bunun böyle olmasını istemiyor. Bunun mümkün olan tüm yöntemlerle önlenmesi gerekiyor." Diyen Lavrentyev, Filistin devletinin önemine işaret etti. Bu meselenin bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Lavrentyev, "Uluslararası toplumun, Gazze Şeridi'nde çatışmaların durdurulması ve iki devletli sistemi Filistinliler ile istişare etmek için müzakere masasına oturulması gerektiği konusunda İsrail'i ikna etmesi gerekiyor." dedi.

Özel Temsilci’nin bu açıklamaları şaşkınlık yarattı. Çünkü uzun bir süredir Rusya’da Ukrayna’ya karşı aynı tavrı sergiliyor ve birçok müzakere masası kurulmasına rağmen orta yol bulmakta yapıcı olmuyor.

Öte yandan, Lavrentyev’in gündeminde Yemen’de vardı.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "ABD ve İngiltere'nin Yemen topraklarında saldırıları kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Kaynak: HABER MERKEZİ