Ünlü yazar A. S. Byatt 87 yaşında yaşamıı yitirdi. Tam adı Antonia Susan Drabble olan yazarın acı haberini yayıncısı Chatto & Windus duyurdu.

Türkiye’de Bülbülün Gözündeki Cin, Sahipler, Matisse Öyküleri, Çocukların Kitabı, Oyun ve Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı gibi kitaplarla tanınan A. S. Byatt’ın eserleri sinemaya da uyarlandı.

A. S. Byatt, yaklaşık 60 yılı bulan yazarlık kariyerinde aile, mit ve masal temalarını kitaplarında sık sık görebiliyoruz. Yazarın yayıncılığını üstlenen Chatto & Windus, Byatt’ın evinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

ÖDÜLLER ALDI

Eserlerini A. S. Byatt adıyla veren Dame Antonia Susan Duffy, Booker ödüllü Sahipler (Possession) ve sanatsal yaratım süreçlerini incelediği Çocukların Kitabı (The Children’s Book) da dahil olmak üzere çok katmanlı ve eleştirmenlerce beğenilen eserler kaleme aldı. Kariyeri boyunca Booker’dan Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Nişanı Şövalyeliği’ne kadar bir dizi edebiyat ödülü kazandı.

Yayıncısı Clara Farmer yazarın ölümünün ardından şu ifadeleri kullandı:

Midyat’ta dünyanın ilk 'Telkâri Müzesi' turistleri ağırlıyor Midyat’ta dünyanın ilk 'Telkâri Müzesi' turistleri ağırlıyor

“Kaybının yasını tutuyoruz. Bununla birlikte onun etkileyici eserlerinin gelecek nesiller boyunca okurların zihninde göz kamaştıracağını, parlayacağını ve karşılık bulacağını bilmek içimizi rahatlatıyor.”