Beşiktaş'ın ve Avusturya Milli Takımı'nın eski futbolcusu Veli Kavlak, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda bu akşam 22.00'de başlayacak Avusturya - Türkiye maçını İhlas Haber Ajansı muhabirine değerlendirdi.

"Gürcistan maçında iyi futbol vardı"

Türkiye'nin grup aşamasında ortaya koyduğu performansı değerlendirerek sözlerine başlayan Kavlak, şu ifadeleri kullandı:

Gürcistan maçında iyi futbol vardı diyebiliriz ama son dakikalarda defanstaki zaafiyetler ortaya çıktı. Gürcistan beraberlik golünü de atabilirdi. Portekiz'e karşı iyi bir futbol oynamadı ama Çekya maçında baskıya rağmen, her şeyi kaybedebileceğinin bilincinde iyi bir performans sergilendi.

"Avusturya göz doldurdu"

Avusturya'nın, Fransa ve Hollanda'nın da yer aldığı grubunu lider bitirerek göz dolduran bir performans ortaya koyduğuna dikkat çeken eski futbolcu, şu şekilde konuştu:

Sadece skor anlamında değil, yoğun baskıyla rakiplerini adeta bezdirdi diyebiliriz. Fransa ve Hollanda'nın olduğu gruptan hak ederek lider çıkmayı başardı. Avusturya'da da herkes coşkulu şekilde takımını destekliyor.

"Montella'nın nasıl bir kadroyla çıkacağını çok merak ediyorum"

Veli Kavlak, yarınki müsabakaya Avusturya'nın çok özgüvenli başlayacağı düşüncesinde olduğunu aktardı. Avusturyalı eski futbolcu, açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

Çok fazla değişiklik yapmayacaklardır. Önde baskı ve çabuk paslaşmalarla kaleye gitme hedefinde olacaklar. Türkiye'de de açıkçası Montella'nın ne yapacağını ve nasıl bir kadroyla çıkacağını çok merak ediyorum. Ama baktığımızda Avusturya, gösterdiği performanslardan dolayı kağıt üzerinde bir adım önde. Ancak o gün stadın atmosferinden dolayı her şey değişebilir.

"Türkiye, taraftarına galibiyet hediye etmek isteyecek"

Mart ayında Viyana'da yapılan hazırlık maçında Türkiye'nin rakibine 6-1 kaybetmesinin kırmızı-beyazlı oyunculara ayrı bir motivasyon sağlayıp sağlamayacağıyla alakalı gelen soruya Veli Kavlak, şu cevabı verdi:

6-1 kaybetmek bir oyuncunun psikolojisini ciddi anlamda bozabilir. Türkiye için çok büyük bir fırsat. Tribünlerdeki düelloyu Türkiye kazanacaktır. Taraftarlara da o mağlubiyetin tesellisini vermek ve galibiyet hediye etmek isteyeceklerdir.

"Arda Güler ve Kenan Yıldız gününde olursa Avusturya'nın canını acıtır"

Veli, Türkiye'nin çok kaliteli oyuncuları olduğunu ancak başarının takım oyunuyla geleceğini belirtti. Veli Kavlak, şu şekilde konuştu:

Birlikte hareket edildiği takdirde Türkiye'nin üst düzey performans sergileyebileceğini düşünüyorum. Hakan Çalhanoğlu'nun olmayışı da hissedilecektir. Ayrıca Arda Güler ve Kenan Yıldız gibi isimler gününde olursa Avusturya'nın canını acıtır.

ÖZEL | Stjepan Tomas'ın yeni takımı belli oldu! ÖZEL | Stjepan Tomas'ın yeni takımı belli oldu!


 

Kaynak: İHA