Berfin Bitirim-Muhabir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna ile devam eden savaşın diğer ülkelere sıçrama ihtimali ile ilgili açıklama yaptı.

Başta Kiev olmak üzere Avrupa'daki birçok ülke, Putin'in Ukrayna ile sınır kalmayacağını, Batı'ya doğru ilerleyişine devam edeceğine yönelik tahminlerde bulunuyor. Bu tahminler devam ederken, ABD’li gazeteci Tucker Carlson'a konuşan Putin, savaşı yaymak gibi bir niyetinin olmadığını dile getirdi.

Husiler duyurdu: İngiliz gemisi hava koşulları nedeniyle battı Husiler duyurdu: İngiliz gemisi hava koşulları nedeniyle battı

“DİYALOĞA HAZIRIZ” MESAJI VERDİ

Amerikalı gazeteci Tucker Carlson ile bir araya gelen Putin, Rusya'nın kendi çıkarları için "sonuna kadar" savaşacağını, ancak Ukrayna'daki savaşını Polonya ve Letonya gibi diğer ülkelere yaymak gibi bir niyeti olmadığını dile getirdi.

Batılı liderlerin Rusya'yı stratejik yenilgiye uğratmanın imkansız olduğunu anladıklarını ifade eden Putin, "Diyaloğa hazırız" diye ekledi.

“BAŞKA BİR YERLE İLGİLENMİYORUZ”

Putin, NATO üyesi Polonya'ya Rus birliklerini göndereceği bir senaryo hayal edip etmediği sorulduğunda şu cevabı verdi:

“Yalnızca bir durumda... Polonya Rusya'ya saldırırsa... Niye mi? Çünkü Polonya'yla, Letonya'yla ya da başka bir yerle ilgilenmiyoruz. Bunu neden yapalım ki? Hiç ilgilenmiyoruz. Bu sadece tehdit borazanlığından ibaret.”

UKRAYNA İLE MÜZAKERE DETAYI

Ukrayna'daki savaş devam ederken Putin, Rusya ve Ukrayna'nın "er ya da geç" anlaşmaya varacağını ifade ederek, müzakere yolunun açık olduğunu özellikle vurguladı.

Putin-14

PUTİN BATI’YI SUÇLADI

Öte yandan Putin, Ukrayna ile barış görüşmelerinin "neredeyse sonuçlandığını" ancak daha sonra Ukrayna'nın "tüm bu anlaşmaları bir kenara attığını" özellikle vurguladı.

Putin, Kiev yönetiminin Batılı ülkelerin, Avrupa ülkelerinin ve ABD'nin "Rusya'yla sonuna kadar savaşma yönündeki talimatlarına uyduğunu" söyledi.

"NATO VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI"

Rus lider Vladimir Putin, bunun yanı sıra NATO'nun 1990'ların başından bu yana yürüttüğü genişleme çabalarından ne kadar rahatsız olduğuna vurgu yaptı.

NATO'nun genişlemesine gerek olmadığını savunan Putin, "NATO genişlerse her şey Soğuk Savaş sırasındakiyle aynı olacak, yalnızca Rusya sınırlarına daha yakın olacak. Bu kadar" dedi.

Putin’e göre ABD vermiş olduğu sözü tutmadı. Putin, "NATO'nun, doğuya doğru genişlemeyeceğine dair sözünüz vardı ama bu 5 kez gerçekleşti" ifadelerini kullandı.

"İŞGAL SÖZ KONUSU DEĞİL"

Carlson'ın sorusu üzerine Putin, Moskova'nın bölgedeki diğer NATO üyesi ülkelerin (Polonya ve Letonya) veya genel olarak Avrupa kıtasının Rusya tarafından işgalinin söz konusu olmadığını belirtti.

ABD'nin Ukrayna'ya silah desteğinde bulunmasından dolayı ABD Başkanı Joe Biden ile "konuşacak hiçbir şeyi olmadığını" özellikle söyleyen Putin, kasımda yapılacak ABD başkanlık seçimlerinde yeni bir başkanın seçilmesinin de "elitlerin Rusya'ya karşı tutumunu değiştirmeyeceğini" anlattı.

Rus lider, küresel güç dengesindeki değişim nedeniyle uluslararası hukukun da değişmesi gereğine değindi.

Editör: Berfin Bitirim