Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi Gazze'ye yardım ulaştıramadığı için kınadı Filistin Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi Gazze'ye yardım ulaştıramadığı için kınadı

Wagner olmasaydı ne Rus lider Vladimir Putin Ukrayna’ya bu kadar sert saldırabilirdi ne de diğer sınır ülkelerine korku salabilirdi. Ancak Putin’in bu gücü uzun sürmedi. Önce Wagner’in mühimmat eksikliği şikayetleri, ardından günlerce konuşulan ayaklanması ve son olarak da Wagner’in kurucusu ve Putin’in aşçısı olarak bildiğimiz Yevgeniy Prigojin’in ölümü… Tüm bu olayların ardından Wagner’in Afrika’daki faaliyetlerine devam ettiği belirtilse dahi işler hiç de öyle görünmüyor. Öyle ki Wagner, liderleri öldükten sonra hem amaçsız hem de belirsiz kaldı. Paralı askerlerin birçoğu da Rusya ordusuna kaydırılmaya başlandı.

PUTİN, YENİ WAGNER Mİ KURMAYA ÇALIŞIYOR?
Vladimir Putin ve Kremlin, Wagner’in sağ kalan en üst düzey komutanlarından Andrey Troşev ile görüşmeler gerçekleştirdi. Troşev, Rusya Savunma Bakanlığı ile bir sözleşme imzaladı.
Rosgvardiya, Wagner askerlerinin kaydığı kuvvetlerden biri oldu. Rosgvardiya’yı farklı kılan şeyse, Rusya ordusundan bağımsız bir birim olması ve komutanların doğrudan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor vermesi.
Guardian, Wagner’in hala asker alıp almadığını araştırdı ve grubun asker alma birimleri ile iletişime geçti. Alınan cevap ise durumu gözler önüne seriyordu… Yeni askerler alınıyor, bu askerlere Wagner adına savaşacakları söyleniyor, ancak sözleşmeler Rosgvardia ile yapılıyordu.

PRİGOJİN’İN OĞLU SAHNEDE
Rosgvardia sözleşmesi ile savaşacak Wagnerlere komuta edecek kişi de yabancı değil. Yevgeni Prigojin’in oğlu Pavel Yevgenyeviç Prigojin.
Oğul Prigojin hakkında pek bir şey bilinmiyor ama ABD geçen yıl Pavel’i “Babasının ticari girişiminde çeşitli roller” oynadığı için yaptırım altına almıştı. Pavel’in Suriye’de savaştığı ve babasının mal varlığının çoğunu devraldığı biliniyor. Ancak Wagner grubu içinde Pavel’in otoritesi sorgulanıyor.
Diğer yandan Prigojin öldüğü sırada Putin ile arası gergindi. Bu durumda oğul Prigojin’in Rus lider ile nasıl bir iletişim halinde olacağı da merak konusu oldu.

Muhabir: GÜLNAZ MELİSSA ÖZKAN