DEMET İLCE / MUHABİR

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden (ANU) araştırmacılara göre, yapay zeka ( AI ) tarafından oluşturulan yüzler artık gerçek insan yüzlerinden daha "gerçekçi" görünüyor.

Yeni çalışmaya katılanlar yapay zeka tarafından oluşturulan beyaz insan yüzlerini gerçek yüzlerden daha gerçekçi bulsa da aynı durum siyahi insan görselleri için geçerli değildi. Makalenin kıdemli yazarı Dr. Amy Dawel'e göre bunun nedeni, yapay zeka algoritmalarının çok daha büyük ölçüde beyaz yüzler üzerinde eğitilmiş olması.

Yapay Zeka-1

Dawel, yaptığı açıklamada, "Beyaz yapay zeka yüzleri sürekli olarak daha gerçekçi olarak algılanırsa, bu teknoloji, sonuçta çevrimiçi olarak ırksal önyargıları güçlendirerek farklı etnik kökenden insanlar için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu sorun, profesyonel görünümlü vesikalık fotoğraflar oluşturmak için kullanılan mevcut yapay zeka teknolojilerinde zaten belirgindir. Yapay zeka, farklı ırklardan insanlar için kullanıldığında onların cilt ve göz rengini beyaz insanlarınkine dönüştürüyor." dedi.

Yapay zekanın yeteneğindeki bu hızlı gelişmeler, onun gücünü takdir etme yeteneğimizi geride bırakmaya başlıyor. Bu araştırmanın gösterdiği gibi, insanlar her zaman yapay zekanın "hiper gerçekçiliği" tarafından kandırıldıklarını fark etmiyorlar.

ANU'da araştırma ortak yazarı ve doktora adayı olan Elizabeth Miller, "Kaygı verici bir şekilde, yapay zeka yüzlerinin gerçek olduğunu düşünen insanlar, çelişkili bir şekilde, kararlarının doğru olduğundan en çok emin olan kişilerdi. Bu, yapay zeka sahtekarlarını gerçek insanlarla karıştıran kişilerin, kandırıldıklarını bilmedikleri anlamına geliyor." dedi.

İlginç bir şekilde ekip, insanların neden bu kadar kolay kandırılabileceğine dair bir nedenleri olduğuna inanıyor. Yapay zeka ile gerçek insan yüzleri arasında hala fiziksel farklılıklar var gibi görünüyor, ancak insanlar bunları yanlış yorumluyor. Dawel, örneğin yapay zeka tarafından oluşturulan beyaz yüzlerin çoğunlukla daha orantılı olduğunu ancak izleyicilerin bunu kendi "insanlıklarının" bir işareti olarak gördüklerini açıkladı.

Dawel, “Ancak bu fiziksel ipuçlarına uzun süre güvenemeyiz. Yapay zeka teknolojisi o kadar hızlı ilerliyor ki yapay zeka ile insan yüzleri arasındaki farklar muhtemelen yakında ortadan kalkacak.” dedi.

Bu tür gelişmelerin yanlış bilgilerin internette yayılmasını kolaylaştırabileceği açıktır. Ekip, yanıltıcı bilgilerin gelecekte yayılmasını ve yapay zeka görüntüleri ile birlikte gelen potansiyel kimlik hırsızlığını sınırlamak için eyleme geçilmesi gerektiğini savunuyor.

“Yapay zeka teknolojisi bölümlere ayrılamaz, dolayısıyla perde arkasında neler olup bittiğini yalnızca teknoloji şirketleri bilir. Araştırmacıların ve sivil toplumun sorunları büyük bir soruna dönüşmeden tespit edebilmesi için yapay zeka konusunda daha fazla şeffaflığa ihtiyaç var" dedi Dr. Dawel.

Ekip, riskleri azaltmak için halkın yapay zeka teknolojilerinin olası kötüye kullanımı konusunda daha fazla farkındalık kazanmasının önemli olduğunu savunuyor. Bireyler artık gerçek ve yapay zeka tarafından oluşturulan yüzler arasında doğru bir şekilde ayrım yapamadığından, toplumun bir yapay zeka sahtekarını doğru bir şekilde tanımlayabilecek araçlara ihtiyacı var.

Dawel, sözlerini şöyle tamamladı:

Sınırsız enerjide Türk imzası Sınırsız enerjide Türk imzası

"İnsanları yapay zeka yüzlerinin algılanan gerçekçiliği konusunda eğitmek, halkın internette gördükleri görüntüler konusunda uygun şekilde şüpheci olmasına yardımcı olabilir".

Editör: Demet İlce