Gökhan Erek / Muhabir

12 Eylül 1980 Darbesi’ni gerçekleştirenlerin yapmış olduğu 1982 Anayasası’nın değiştirilmesi için adımlar atılmaya devam ediyor.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa ile ilgili siyasi partilerle görüşmelerini sürdürüyor.

Türkiye'den Azerbaycan’a "Bağımsızlık Günü kutlu olsun" mesajı Türkiye'den Azerbaycan’a "Bağımsızlık Günü kutlu olsun" mesajı

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da yeni anayasa hakkında açıklamalarda bulundu.

"DARBE ÜRÜNÜ ANAYASA"

Türkiye’nin 1982 yılından beri; 12 Eylül'de yapılan askeri darbenin ürünü olan bir anayasa ile idare edildiğini anımsatan Yapıcıoğlu, “Türkiye, 40 yılı aşan bu ayıptan kurtulmalı ve Türkiye yeni bir anayasa yapmalıdır. Mevcut 1982 Anayasası'nın 21 kez irili ufaklı değişikliklere uğradığı,  maddelerin yaklaşık üçte ikisinin de değiştirildiği bilinen bir gerçektir.” şeklinde konuştu.

“TBMM TAMAMEN YENİ ANAYASA YAPMA YETKİSİNE SAHİPTİR”

Türkiye'nin ihtiyacının; darbe anayasası üzerinde  22.  kez bir değişiklik yapmak olmadığını belirten Yapıcıoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Türkiye'nin ihtiyacı; tamamen yeni bir anayasadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi,  tamamen yeni bir anayasa yapma yeteneğine de yetkisine de sahiptir ve bu sorumluluğunu mutlaka yerine getirmelidir.”

“YAPILACAK ŞEYİN YENİ BİR ANAYASA DEĞİL DE…”

Yapıcıoğlu, “Yapılacak şeyin yeni bir anayasa değil de; 1982 Anayasası’nın bazı maddelerine dokunmaksızın, sadece daha önce dokunulmuş ya da daha önce dokunulmamış bazı maddelerin üzerinde kısmi değişiklikler yapmak ise;  bilinmelidir ki;  Türkiye'nin ihtiyacı olan bu değildir.” İfadelerini kullandı.

“SORUMLULUK MECLİSİ’NDİR”

İhtiyacın tamamen yeni bir anayasa olduğunu belirten Yapıcıoğlu, “Bu konuda sorumluluk Meclisi’ndir.  Bütün siyasi partilere, hatta tek tek bütün milletvekillerini bir sorumluluk düşmektedir.” dedi. 

“ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEYE HAZIRIZ”

Yapıcıoğlu, HÜDA PAR olarak yeni anayasa konusunda ellerini taşın altına koymaya, üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 

Muhabir: Gökhan Erek