Son Dakika

Gazze'de kanser hastaları 'yavaş ölüm' tehdidiyle karşı karşıya

Gazze'de bulunan 8 bin 515 kanser hastasının, tedavilerinin önündeki engeller katlanarak artmaya devam ediyor.
Gazze'de kanser hastaları 'yavaş ölüm' tehdidiyle karşı karşıya AA

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Siyonist İsrail'in ablukası altındaki Gazze'de 8 bin 500'den fazla kanser hastası bulunduğu ve hastaların tedavilerinin önündeki engellerin gün geçtikçe daha da arttığını açıkladı.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezinin, Dünya Kanser Günü münasebetiyle hazırladığı raporda, 'Gazze'de 8 bin 515 kanser hastasının tedavisinin önündeki engeller katlanarak artıyor.' ifadesine yer verildi.

Yıllardır işgalci İsrail ablukası altında yaşam mücadelesi verilen Gazze Şeridi'nde sağlık sektöründeki kısıtlı imkanlar, tıbbi ekipman, tanı cihazı ve ilaçların yetersizliğine dikkat çekilen raporda, bu durumun kanser hastalarının psikolojik ve fiziksel sıkıntılarını da katlayarak artırdığı vurgulandı.

Söz konusu raporda, hastaların tedavileri için ihtyaç duyulan kemoterapi ilaçlarının kısıtlı olduğu, ışın tedavisi için bölge dışına çıkmak zorunda kalan hastaların da seyahatlerinde karşı karşıya kaldığı engellere işaret edildi.

GAZZE'DE KANSER HASTALARI, GÖZALTINA ALINIYOR

Raporda ayrıca, Gazze'deki kanser hastalarının yüzde 38'inin bölge dışında gerekli olan tedaviden mahrum bırakıldığı belirtilirken, 2018 yılı boyunca kanser hastalarının yüzde 5'inin de gözaltına alındığı aktarıldı.

İsrail'in Beyt Hanun Sınır Kapısı başta olmak üzere geçişlerde uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle 2016-2018 yıllarında 45 kanser hastasının vefat ettiği kaydedilen raporda, 'Gazze'deki sağlık sektöründe, ilaç, tıbbi malzeme, elektrik kesintileri durumunda jeneratörlerin çalışması için gerekli yakıt gibi temel ihtiyaçların karşılanması ve sağlık sektörünün temel yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetinin acilen iyileştirilmesi gerekiyor.' ifadelerine yer verildi.

Raporda, uluslararası topluma 'Gazze Şeridi'nde uygun sağlık hizmeti alması gereken hastalara yönelik ihlallerin durdurulması için işgal güçlerine baskı yapılması' çağrısında bulunuldu.

Filistin Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Gazze'de kanser hastalarının 608'ini çocuk, 4 bin 705'i kadınlar oluşturuyor.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.