Son Dakika

Göç edemeyen leylekler Yüksekova'yı mesken tuttu

Yüksekova'ya iki sene evvel gelen ve sonbaharda göç etmeyerek bir caminin bacasına yuva yapan iki leyleğe köylüler bakıyor.
Göç edemeyen leylekler Yüksekova'yı mesken tuttu AA

Göç yolları üzerinde bulunan Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Nehil sazlığında yaz mevsiminde bir müddet  kalan leylekler, sonbaharın gelmesiyle sıcak iklimlere göç ediyor. Ancak iki yıl önce gelen ve ilçeden ayrılmayarak Köprücü köyü meydanındaki caminin bacasına yuva yapan iki leyleğe köy sakinleri bakıyor.

Köylüler bazen derede avladıkları balıkları bazen de yemek artıklarını leyleklerin yuvasına bırakarak beslenmelerini sağlıyor. 

Yuvanın çevresinde oluşan kar birikintileri de köylülerce temizleniyor.

Yüksekova Belediyesinde görevli veteriner hekim Hekim Kaçan, leyleklerin iki yıldır göç etmediğini aktardı.

Durumu yerinde incelemek için köye geldiğini belirten Kaçan, 'Hayvanlarda herhangi bir sıkıntı ya da hastalık olmadığını gördük. Köylüler tarafından besleniyorlar. Acaba göç yollarını mı kaçırdılar ya da doğanın dengesi mi bozuldu, bilemiyoruz.' diye konuştu.

Köy sakinlerinden Yusuf Ali Cankurtaran da leyleklerin bakıma muhtaç olduklarını dile getirerek, 'Her gün köylülerden biri besin ihtiyacını karşılıyor. Balıkla besliyoruz ve yuvalarını temizliyoruz. Leylekleri evde de beslemek istiyoruz ancak yaklaştığımızda korkudan uçup gidiyorlar. İnşallah yazın doğal ortamlarına kavuşurlar.' ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.