Son Dakika

Karlı yolları hayvanları için kızaklarla aşıyorlar

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış mevsiminin en çetin yaşandığı kentlerden Bitlis'te vatandaşlar, hayvanlarını beslemek için binbir türlü zorluk yaşıyor.
Karlı yolları hayvanları için kızaklarla aşıyorlar AA

Bitlis'in Hizan ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Yoğurtlu köyü sakinleri, hayvanlarını beslemek için sonbaharda yüksek kesimlerde kesip biriktirdikleri meşe dallarını, kış mevsiminde karla kaplı bölgede kızaklarla taşıyarak köye getiriyor.

Köy sakinleri karlara bata çıka taşıdıkları meşe dallarındaki yapraklarla hayvanlarını besliyor, dalları ise yakacak olarak kullanıyorlar.

Besici Nezir Karabaş, kış mevsiminin bölgede çok sert geçtiğini ifade etti.

Kızaklarla meşe dallarını taşımanın hem zorlu hem de eğlenceli olduğunu anlatan Karabaş, 'Kestiğimiz meşe dallarını çığ tehlikesine rağmen binbir zorlukla üç kilometre taşıyarak köye indiriyoruz. Köyde kar kalınlığı yer yer 3 metre ve yollarımız çamurlu. Kızaklarla ilerlediğimiz için bazen eğlenceli de oluyor.' dedi.

Köy sakinlerinden Maşuk Karabaş ise çığ tehlikesine aldırış etmeden hayvanları için yiyecek taşıdıklarını dile getirerek, 'Kullandığımız kızaklar da tehlikeli olmasına rağmen taşıyoruz. Hayat şartları zor.' şklinde konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.