Son Dakika

Konserve kutusunu atıp protez bacaklarıyla ülkesine döndü

Babasının konserve kutusundan kendisine yaptığı aparatla yaşamını sürdürmeye çalışırken fark edilip, tedavi için getirildiği Türkiye'de protez bacaklara kavuşmanın sevincini yaşayan Suriyeli Maya Meri ülkesine döndü.

Konserve kutusunu atıp protez bacaklarıyla ülkesine döndü AA

Suriye'de rejim güçlerinin saldırılarından kaçarak, İdlib'deki Ser Ceble kampında ailesiyle birlikte yaşayan ve doğum sırasındaki bir sorun nedeniyle ayakları diz altından kesilen küçük Maya'ya, kendisi gibi engelli babası Muhammed Ali Meri'nin konserve kutusundan yaptığı aparatla yürümeye çalışmasını basın aracılığıyla duyurulmasının ardından yardım eli uzatıldı.

Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık'ın girişimleriyle Türkiye'ye getirilen ve burada Türk Kızılayı gönüllüsü protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu'nın operatörlüğünde protez bacaklara kavuşan Maya, 3 aylık tedavisinin ardından babasıyla Türk Kızılayı koordinesinde ülkesine döndü.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda geçiş işlemleri yapılan Maya ve babası büyük sevinç yaşadı.

Türk Kızılayı Suriye Alan Koordinatörü Kadir Akgündüz, bölgede yaptıkları incelemelerde Maya'nın durumundan haberdar olduktan sonra kendisine yardımcı olmak için çalışma başlattıklarını belirtti.

Akgündüz, '3 aylık süreç boyunca protez tedavisi devam etti. Bunun sonucunda da Maya artık protezleriyle beraber yürümeye başladı. Tabi zorlu bir süreçti bu, Türk Kızılayı olarak her türlü desteği sağladık. Şimdi Maya tekrar evine dönüyor ve artık yürüyerek okula gidebilecek.' dedi.

Maya'nın tedavisinin takip altında olacağını aktaran Akgündüz, Maya büyüdükçe protezlerinin yenilenmesi gerektiğini ve Türk Kızılayı olarak bu süreç boyunca onunla ilgileneceklerini ifade etti.

Akgündüz, Maya'nın babasının da protezlere kavuştuğunu ancak diyabeti nedeniyle kullanabilmesi için sürecin devam ettiğini, onun da takibini yaptıklarını sözlerine ekledi.

'MAYA'YI OKULA YÜRÜYEREK GÖNDERME İMKANIMIZ OLACAK'

Maya'nın babası Muhammed Ali Meri de kızının ve kendisinin tedavisiyle yakından ilgilenildiğini ve artık protez bacaklara kavuştuklarını belirterek, 'Tedavilerimiz bitti ve Allah'a hamdolsun şimdi de evimize dönüyoruz. Bundan sonra döndüğümüzde Maya'yı okula yürüyerek gönderme imkanımız olacak. Şimdi annesi bizi heyecanla bekliyor, onlara kavuşacağız.' ifadesini kullandı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.