Son Dakika
Cevdet Said
Cevdet Said
Biyografi

Şubat 1931’de Suriye’nin Kuneytıra bölgesinde Bi’ru Acem köyünde dünyaya gelen Cevdet Said, yaşayan İslam düşünürlerinden birisi olup orta öğrenim düzeyinde intisap ettiği Ezher Üniversitesi’nin Arap Dili ve Edebiyatı Fakültesi’nden mezun oldu. Şiddet karşıtı görüşleriyle dikkat çeken yazar, Cezayirli ünlü düşünür Malik Bin Nebi’nin seçkin öğrencisi ve takipçisi olarak tüm dünyada tanınmaktadır.

Çoğunluğu Hafız Esed döneminde olmak üzere 10 kez tutuklandı, toplam 7 sene hapis yattı. İki yıl kadar süreyle icra edebildiği öğretmenlik mesleğinden muhalif görüşleri sebebiyle ihraç edildi. Köyüne dönüp bir merkep satın aldı ve dağdan odun toplayarak geçimini temin etmeye başladı. Ardından arıcılık yaptı. Kardeşiyle birlikte inek besleyip süt satarak kendi alın teriyle geçindi. 82 yaşında, Aralık 2012’de Suriye’deki savaşın köylerine kadar ulaşması sebebiyle evini barkını terk ederek yirmi kadar yakınıyla Türkiye’ye hicret etmiş olup halen İstanbul’un Beykoz ilçesinde ikamet etmektedir.

Temel görüşü, şiddete ve kaba güce karşı olmak, İslam dünyasının felsefi ve kültürel değerlerini yeniden dirilterek öze dönmektir. Hapse düştüğü 1963 yılından bugüne kadar onlarca kitap yazdı, dünyanın çeşitli ülkelerinde yüzlerce konferans verdi. Şöhretinin aksine mütevazı bir hayatı tercih edenCevdet Said’in Türkçeye çevrilen eserleri şunlardır:

  1. Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları
  2. Âdem’in Oğlu Habil Gibi Ol / Yeni Bir Kimliğin İnşası
  3. Güç, İrade ve Eylem
  4. Değişim Rüzgârları
  5. Din ve Hukuk
  6. Oku! / İslami Mücadelede Bilginin Gücü
  7. Âdemoğlunun İlk Mezhebi / İslami Hareketin Şiddet Sorunu
  8. İslam’dan Neden Korkuyorlar? / Korku Nasıl Başladı?
Devamını göster