Son Dakika
Biyografi

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğan İkram Bağcı, Gazi Üniversitesi Sosyal bilimler eğitimi bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamladı. Milat ve Star gazetesinde köşe yazıları yazdı. Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi bölümünde doktora çalışmalarına devam eden Bağcı’nın yayınlanmış iki kitabı bulunmaktadır, Diriliş Postası’nda yazılarına devam etmektedir.

Yazara ait yazılar
En büyük ihmalimiz ne? Matematiksel zekâda çok başarılı olan bir bireyin kültürel zekâdan yoksun olmaması gerektiği şu an bütün dünyada ortak olarak sosyal bilimcilerin ve eğitimcilerin yaptığı bir tespit. Kusura bakmayın ama sorun bizde! Değerlerin kavramsal olarak içini boşaltmak! “Bireyselliği ön plana çıkartan nesillerin gelecekte yetiştirdiği nesiller nasıl olacak!..” Demokrasi ve terörizm Demokrasiden vazgeçilmesi ne kadar mümkün değilse bölgemizde güvenlik politikalarını uygulamadan ve gereken tedbirleri almadan da terörizmle mücadele edebilmek bir o kadar mümkün olmayacaktır. Siyasal partilerin ayakta kalabilmesinin sırları… Özgürlük kavramı üzerinde anlaşamamak! Yapılan özgürlük tartışmalarını dindar veya muhafazakâr kesimin tek kulakla dinlemesinin veya kulak kapamasının temel sebebi geçmişe dayanıyor. Kısa kısa!.. Gençlik çalışmalarını ele alan okumalar yapıyorum son zamanlarda. Çoğu araştırmalar öğrenim düzeyi yüksek gençlere odaklanmış gibi duruyor. Türk siyasi tarihinin günümüze ışık tutan tarafları! “Tarihte kurulan ve başarılı olan partilerin o anki şartları şu an mevcut mu?” Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ne gibi iyileştirmeler yapılabilir? Kurul üyelerinin bakandan daha yetkiliymiş gibi var olan yanlış bir izlenim millet nezdinde ve bürokraside yerini koruyor. Muhafazakârların, muhafazakârlığın ne olduğunu yansıtabilme mücadelesi Değişen sosyoloji değil, hangi muhafazakârlık tanımının çağın koşullarına karşı uygulanabilir olması veya o şekilde topluma yansıtılabilme mücadelesidir.
Devamını göster
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.