Son Dakika
Nesrin Dülek Çaylı
Nesrin Dülek Çaylı
Biyografi

1966 yılında, babasının şark hizmetini ifa ettiği Sarıkamış’ta doğdu. Aslen İzmirli…

Güzel sanatlar ve gazetecilik eğitimi aldı.

1990-1999 yılları arasında özel eğitim kurumlarında, 2000-2006 yılları arasında bir holdingde satın alma ve lojistik müdürlüğü görevlerinde bulundu.

16 yıl süren mesaili çalışma hayatı boyunca edebiyat ve sanat çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürdü. Pek çok karma sergide eserleri yer aldı ve 6 kişisel sergiye imza attı. Aynı süre zarfında, öykü, deneme ve makaleleri Dergah, Ay Vakti, Dil Edebiyat, Türk Dili, Kırkikindi, Mor Taka vd. Dergilerinde, portre çalışmaları ve haberleri ise Yeni Şafak/Pazar Gazetesinde ve Haftalık Renkli Gazetesinde yayımlandı.

2006 yılında sanat ve edebiyat çalışmalarına daha fazla zaman ayırabilmek için mesaili iş hayatını sonlandırdı ve 2007 yılında kendi ismi ile anılan Sanat ve Okuma Evi’ni açtı. “Bahar Çiçekleri” olarak adlandırdığı çocuklarla sanat, adap ve edebiyat çalışmaları yapmakla birlikte, gençlerle okuma etütleri, hanımlarla sanat çalışmaları yapmaya devam ediyor.

2007 yılından bu yana, eğitmenliğini yaptığı Nesrin Çaylı Sanat ve Okuma Evi öğrencilerinin ders performansları sonucu ortaya çıkan eserlerini küratörlüğünü yaptığı sergilerle, şiir yorum performanslarını şiir akşamlarının organizasyonuyla sanatseverlerle buluşturuyor.

Eş zamanlı olarak, 2012 yılından bu yana Haber Ajanda Strateji ve Toplum Dergisinde yazmaya devam etmekle birlikte, 2013 yılı itibariyle Kültür Ajanda Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor. Aynı zamanda, Ajanda Dergiler Grubu Yayınlar Genel Sanat Yönetmenliğini yapıyor.

Diriliş Postası Gazetesinde köşe yazarlığına devam ediyor.

KİTAPLARI:

Tablolarla Namaz Hikayeleri (2011)

13. Ay Mevsim Aşk (2012)

Aşk-ı Efkâr (2012)

Kıyametten Kıyama Bosna (2017)

Şizofrenik İşgal (2017)

Yazara ait yazılar
“İzm”ler öyle buyuruyor! Böylesi vurdumduymaz, boş vermiş, kendi telaşı içinde koşuşturan “nemelazım”cılar olmayacaktık! Fetih mevsimindeyiz… “Ya Fettah!” Gelecek nesli zemmetmek, sorumsuzlukla, şımarıklıkla yermek yerine, onlara açılacak kapılar için Rabbimizin “Fettah” ismi şerifi ile duaya durmalıyız. Adı: Açlık! Ellerimizde çaresiz dualarımızın "amin" izlerini yüzümüze sürüyoruz da, insanlığın yüzkarası katliamların siyah lekesi bulaşıyor alınlarımıza… İmsakin ışığı kalbimize İftarın hilali aklımıza doğsun! Bizlere ömür mekteplerimizden hüsrana ve ziyana uğramadan, kavi bir iman ile sonsuzluğa ilhak edebileceğimiz bir mezuniyet nasip buyur! Kalplerimiz Vahy-i İlahi’ye sadık varlığımız kainat ile mutabık olsun! Kameri gözlediğimiz bir bu mübarek ay kaldı. Bir bu zaman dilimi geziyor ömrümüzün her demini, her mevsimini onar günlük seyr ile... Fethetmek için fehmetmeli! Her birimiz kaynağı “vahdet” olan hakkaniyet nehrinin önce kalplere ve zihinlere sonra şehirlere ve ülkelere ulaşan ırmaktan kolları olalım. Fıtri muhtaçlık ve toplumsal ihtiyacın çözümü: Zekat Fikirlerimizi teşri ederken “dayanaklara”, kaynaklara ihtiyacımız vardır. Vahye dayanır inançlarımız, Muhammedi ruhsatlara dayanır davamız… Güneşi kalbimizde doğurmalı! Bir katre düşsün dileyeceğiz dudaklarımıza. Besmele ile içeceğiz o billur damlayı ve incileri hanımlar boyunlarından, beyler sözlerinden kalplerine indirecek. Sözü sevgiyle söylemek… İmkân çok, cihaz çok, vakit çok lakin gelin görün ki, yalnızlığımız diz boyu… Anlaşılmazlığımızdan serzenişsiz gün geçirmiyoruz. Akıyoruz yaşamak denilen nehrin içinde… Oy, oy… İyiler ve iyilik güzeldir de, “akletmediklerinde” kötülerin ve kötülüklerin ekmeğine yağ sürülür.
Devamını göster
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.