Son Dakika
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Biyografi

Prof. Dr. Yücel Oğurlu İstanbul doğumlu hukukçu akademisyen. Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde 2013-2016 dönemi rektörü. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde Rektör Yardımcısı ve İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesinde tamamlamıştır. Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesinde başlamış ve 2006 yılından bu yana görev yaptığı İstanbul Ticaret Üniversitesinde dekan yardımcısı, Rektör yardımcısı ve vekil Rektör olarak görev yapmış, hukuk alanında lisans ve lisansüstü dersleri vermiştir. Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlıkları yürütmektedir.

Doktora sonrası çalışmalarını misafir öğretim üyesi olarak Hollanda Tilburg Üniversitesinde ve Kazakistan Ahmed Yesevi Üniversitesinde tamamlamıştır. Halen akademik dergilerde hakem kurulu üyelikleri; yurtiçi ve yurtdışında hukuk alanında İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış 8 kitabı ve 3 kitap bölümü ile çok sayıda makaleleri bulunmaktadır. Dr. Oğurlu`nun idare hukuku alanında, uluslararası ve ulusal projelerde yöneticilikleri yanında edebiyat ve karşılaştırmalı dilbilim alanında çalışmaları yayınlanmıştır.

Yazarın, akademik çalışmalarının ötesinde, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler, hukuk, kamu yönetimi ve ülke meseleleri hakkinda Anadolu Ajansı Analizleri, Dünya Bülteni, Diriliş Postası gazetelerinde köşeyazıları ile Düşünce Dergisi gibi farklı yayınlarda çalışmaları yayınlanmaktadır.

Dr. Oğurlu, Ana dili olan Türkçe yanında, iyi derecede İngilizce, Arapça (Orta), Özbekçe (İyi), Kazakça (İyi), Kumukça (Orta), Nogayca (Orta), Lezgice (İyi) dillerini bilmektedir. Boşnakça (Hırvatça, Sırpça), Fransızca, Farsça, Rusça ve Almanca dillerini ise kendi çevirilerini yapabilecek derecede bilmektedir.

Yazara ait yazılar
Brexit’le Avrupa Birliği’nde neler oluyor? İngiltere'de seçmenin geneline rağmen öteden beri ayrılık talebi olan İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın Avrupa Birliği içinde kalma düşüncesi, İngiltere’yi zorlu bir sürecin beklediğine işaret ediyor. Temel bilimler olmadan gelişme temelsiz kalır Türkiye'de üniversiteler, yeni ve popüler anabilim dalları açmak ve demode olduklarını düşündükleri alanları kapatmakta adeta birbirileriyle yarışıyorlar. Akıl, sistem ve ölen çocuklar… Bizim çocukluk yıllarımızda Güney ve Kuzey Yemen olarak her şeyiyle ikiye bölünmüş olan bu iki ülkenin birleşmesi, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi kadar önemli görülmüştü. Bir sempozyumun çağrıştırdıkları Ülkemizde birçok hukuk dalı gibi milletlerarası hukuk dalında yetişmiş insan sayısı da iki elin parmaklarını geçmiyor. Gerçeklikten kopuş ve sanal dünya marazlarından… İnsan ile bilgisayar arasındaki temasları bugüne dek yaşadık ve yakinen biliyoruz. İnsan ve yapay zekâ temasını ise alt seviye örnekleriyle biliyor ve izliyoruz… Markalaşma ve pazarlama stratejilerine yeniden dikkat Yeni dünyada küresel ekonomide rekabetin gerekleri olan “markalaşma”yı sağlamak, büyük markalar ortaya çıkarmak, geleceğin dünyasında ayakta kalmanın yollarından birisi. Bir kitap ve bir insan üzerinden ülkeme dair serbest çağrışımlar Türkiye’nin binlerce yazar, akademisyen ve kültür elçisi arasında Hulusi Üstün, farklı becerileriyle tebarüz eden, kendi köşesinde bir hayat süren seçkin ama kıymeti bilinememiş isimlerden biri… Uygurlar’ın vatandaşlığında insanlık sınavını kaybediyoruz (II) Yeni Boraltan Köprüsü vakalarını duymak ve yaşatmak istemiyorsak Uygurlar konusunu sıradan bir dış politikası olayı olmanın ötesinde tarih, inanç, insanlık ışığında değerlendirmek zorundayız... Uygurlar’ın vatandaşlığında insanlık sınavını kaybediyoruz… (I) Çin makamları, bütün bunların ötesinde vicdanı olan herkesi kahredecek başka bir uygulamayı yapıyor. Anne-babayı toplama kampına alıp çocuklarına akrabalarının bakmak istemeleri halinde yardım edenleri de içeri alıyor. Diderot etkisi ve tüketim çılgınlığı Diderot’un durumu idrak etmesi fazla zaman almaz. Başladığı noktaya dönüşünün hırslarından kaynaklandığının farkına varır.
Devamını göster
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.