Son Dakika
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Biyografi

Prof. Dr. Yücel Oğurlu İstanbul doğumlu hukukçu akademisyen. Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde 2013-2016 dönemi rektörü. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde Rektör Yardımcısı ve İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesinde tamamlamıştır. Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesinde başlamış ve 2006 yılından bu yana görev yaptığı İstanbul Ticaret Üniversitesinde dekan yardımcısı, Rektör yardımcısı ve vekil Rektör olarak görev yapmış, hukuk alanında lisans ve lisansüstü dersleri vermiştir. Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlıkları yürütmektedir.

Doktora sonrası çalışmalarını misafir öğretim üyesi olarak Hollanda Tilburg Üniversitesinde ve Kazakistan Ahmed Yesevi Üniversitesinde tamamlamıştır. Halen akademik dergilerde hakem kurulu üyelikleri; yurtiçi ve yurtdışında hukuk alanında İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış 8 kitabı ve 3 kitap bölümü ile çok sayıda makaleleri bulunmaktadır. Dr. Oğurlu`nun idare hukuku alanında, uluslararası ve ulusal projelerde yöneticilikleri yanında edebiyat ve karşılaştırmalı dilbilim alanında çalışmaları yayınlanmıştır.

Yazarın, akademik çalışmalarının ötesinde, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler, hukuk, kamu yönetimi ve ülke meseleleri hakkinda Anadolu Ajansı Analizleri, Dünya Bülteni, Diriliş Postası gazetelerinde köşeyazıları ile Düşünce Dergisi gibi farklı yayınlarda çalışmaları yayınlanmaktadır.

Dr. Oğurlu, Ana dili olan Türkçe yanında, iyi derecede İngilizce, Arapça (Orta), Özbekçe (İyi), Kazakça (İyi), Kumukça (Orta), Nogayca (Orta), Lezgice (İyi) dillerini bilmektedir. Boşnakça (Hırvatça, Sırpça), Fransızca, Farsça, Rusça ve Almanca dillerini ise kendi çevirilerini yapabilecek derecede bilmektedir.

Yazara ait yazılar
Ortadoğu’dan Doğu Akdeniz’e krizler bizi nereye sürüyor? Türkiye’nin en başta kendi sınırları içerisinde ve sonra da uluslararası hukukun çizdiği çerçevede bütün sınır dışı alanlarda haklarını azami ölçüde koruyacak bir üretim ekonomisi kurması, Türkiye’nin diğer bir problemlerini de ilgilendiren en temel “Beka” meselesidir. “Yargı Reformu Paketi” ne anlama geliyor? Pakette, her şeyden daha önemli olanı insan haklarını yakından ilgilendiren ceza yargılaması ve koruma tedbirleri alanı. Simbiyotik yaşamdan yüksek gerilime: ABD-Çin ilişkileri (II) ABD-Çin sıcak savaşı, dünya için tehlikeli ve istenmeyecek bir haldir. Sonuçları kestirilemez. Simbiyotik yaşamdan yüksek gerilime: ABD Çin ilişkileri (I) ABD akademik çevrelerinde, savaş tahribatı dikkate alınarak yaklaşan kaçınılmazı tersine çevirme konusu tartışılıyor. “Devlet geleneği” bir tabu, mitos veya gerçeklik mi? (II) Türkiye’de teamül ifadesinin yanlış ancak kabullenilen bir “galatı-meşhur”a dönüşmesi rahatsız edici… “Devlet geleneği” bir tabu, mitos veya gerçeklik mi? (I) Dünyada devlet geleneği denildiğinde, en uzun yaşayan Roma, Endülüs, İran, Türk/Osmanlı devlet gelenekleri akla geliyor. Hukuk öğrenimi ve genç hukukçuların yetişmesi hakkında (II) Adalet, eşitler arasında mutlak bir şart olduğu gibi bununla da sınırlı değildir. Mağdurun hakları olduğu kadar suçlunun da belirli hakları vardır. Hukuk öğrenimi ve genç hukukçuların yetişmesi hakkında (I) Hukukçunun başarısı onun en büyük sermayesi olan kelimelerdeki zenginlik ve hitabetindeki güçtür. Savaşın “arızî” oluşuna ve savaş mağdurlarına dair… (2) Yüz yüze konuştuğumuz savaş mağdurlarından acıklı savaş hatıraları acılarla, mağduriyetlerle dolu. Savaşın “arızî” oluşu ve telafisi imkânsız mağduriyetler hakkında… (1) Savaşa giren veya işgale maruz kalan ülkeler, halkın can güvenliği yanında, en temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak noktaya geliyor.
Devamını göster
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.