Son Dakika
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Prof. Dr. Yücel Oğurlu
Biyografi

Prof. Dr. Yücel Oğurlu İstanbul doğumlu hukukçu akademisyen. Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde 2013-2016 dönemi rektörü. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesinde Rektör Yardımcısı ve İdare Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında Mali Hukuk Yüksek Lisans Programı (1995) ve Kamu Hukuku Doktora Programlarını (1999) Marmara Üniversitesinde tamamlamıştır. Akademik kariyerine Atatürk Üniversitesinde başlamış ve 2006 yılından bu yana görev yaptığı İstanbul Ticaret Üniversitesinde dekan yardımcısı, Rektör yardımcısı ve vekil Rektör olarak görev yapmış, hukuk alanında lisans ve lisansüstü dersleri vermiştir. Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlıkları yürütmektedir.

Doktora sonrası çalışmalarını misafir öğretim üyesi olarak Hollanda Tilburg Üniversitesinde ve Kazakistan Ahmed Yesevi Üniversitesinde tamamlamıştır. Halen akademik dergilerde hakem kurulu üyelikleri; yurtiçi ve yurtdışında hukuk alanında İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış 8 kitabı ve 3 kitap bölümü ile çok sayıda makaleleri bulunmaktadır. Dr. Oğurlu`nun idare hukuku alanında, uluslararası ve ulusal projelerde yöneticilikleri yanında edebiyat ve karşılaştırmalı dilbilim alanında çalışmaları yayınlanmıştır.

Yazarın, akademik çalışmalarının ötesinde, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler, hukuk, kamu yönetimi ve ülke meseleleri hakkinda Anadolu Ajansı Analizleri, Dünya Bülteni, Diriliş Postası gazetelerinde köşeyazıları ile Düşünce Dergisi gibi farklı yayınlarda çalışmaları yayınlanmaktadır.

Dr. Oğurlu, Ana dili olan Türkçe yanında, iyi derecede İngilizce, Arapça (Orta), Özbekçe (İyi), Kazakça (İyi), Kumukça (Orta), Nogayca (Orta), Lezgice (İyi) dillerini bilmektedir. Boşnakça (Hırvatça, Sırpça), Fransızca, Farsça, Rusça ve Almanca dillerini ise kendi çevirilerini yapabilecek derecede bilmektedir.

Yazara ait yazılar
Akademik kalitesizlik önlenmezse vahim sonuçları olacak (III) Her akademik çalışmanın bir öneri, yenilik, yayın, inovasyon, buluş/patent gibi çıktılarının olması aranmalı ve denetlenmelidir. Akademik kalitesizlik önlenmezse vahim sonuçları olacak (II) Lisansüstü eğitiminde oluşturulmuş olan haksız tekel ancak 1990’lardan sonra kırıldı. Akademik kalitesizliğe “dur” denmezse sonuçları vahim olacak (I) Yaygınlaşan intihal ve başkasına tez yazdırma bu kalitesizliğin sadece bir kısmı… Yeni nesil üniversiteleri yakalayabilecek miyiz? Dünya çapında yükselen rekabeti karşılayacak, orijinalliğe değer veren, üretken üniversitelerin kurulması, yükseköğrenim politikamızın temel amaçları arasında olmalıdır. Bilim teorilerinde mi, fikir dünyamızda mı daralma yaşanıyor? Bugün Batı ve Orta Avrupa, fikri açıdan o günkü mümbit ve hareketli zamanları yaşamaktan çok uzakta… Teori ve pratik çatışmasıyla hangi ahlak ve kimin ahlakı?  (II) Bazen ilginç olma, dikkat çekme ve farklı olduğunu zannetme gibi nedenlerle “ahlak” kurallarına karşı duranları; bazen de ideolojik sebeplerle içeriğini bilmeden itiraz edenleri çevremizde görebiliyoruz. Teori ve pratik çatışmasıyla hangi ahlak ve kimin ahlakı ?  (1) İlk insandan son uyarıcıya kadar Allah'ın insanlara temel bir çizgi üzerinde emri özetle "insan kalın" mesajıdır ve bunun ana çizgisinde tevhid, adalet ve “ahlak”  yer alır. Brexit’le Avrupa Birliği’nde neler oluyor? İngiltere'de seçmenin geneline rağmen öteden beri ayrılık talebi olan İskoçya ve Kuzey İrlanda'nın Avrupa Birliği içinde kalma düşüncesi, İngiltere’yi zorlu bir sürecin beklediğine işaret ediyor. Temel bilimler olmadan gelişme temelsiz kalır Türkiye'de üniversiteler, yeni ve popüler anabilim dalları açmak ve demode olduklarını düşündükleri alanları kapatmakta adeta birbirileriyle yarışıyorlar. Akıl, sistem ve ölen çocuklar… Bizim çocukluk yıllarımızda Güney ve Kuzey Yemen olarak her şeyiyle ikiye bölünmüş olan bu iki ülkenin birleşmesi, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi kadar önemli görülmüştü.
Devamını göster
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.