Rusya'nın gaz hamlesine AB'den rest: Avrupa'da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi...

Rusya- Ukrayna savaşı sonrası beklenen oldu. Rusya, Polonya ve Bulgaristan'a gaz akışını kesti. İki ülke de gaz konusunda Rusya'ya bağımlı bulunuyordu. Avrupa Birliği, bu hamleye karşı hamlesini yaptı. Avrupa'da Rus fosil yakıt dönemi sona erdi.

AB, RUSYA'YA RESTİ ÇEKTİ: SÖZLEŞMELERE AYKIRI

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Polonya ve Bulgaristan'ın AB üyesi komşularından gaz aldığını ve Avrupa'da Rus fosil yakıt döneminin sona erdiğini bildirdi. Leyen, Rusya'nın ruble ödeme talebinin, sözleşmelere aykırı ve tek taraflı bir karar olduğunu belirtti.

ALMANYA'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Almanya Ekonomi Bakanı Christian Lindner de sürece ilişkin bir açıklama yaptı. Lindner açıklamasında, "Gelecek kışın üstesinden Rus gazı olmadan gelebilmek için daha fazla çalışma yapmamız gerekli. Almanya, Rusya'ya gaz ödemelerini euro ve dolar olarak yapmaya devam edecek. Rus gazına bağımlılık oranı şu anda yüzde 35. Rusya'nın doğal gaz sevkiyatını durduracağına dair işaret yok. Enerjide olağanüstü durum planının ikinci aşamasına geçmek için neden görmüyoruz." ifadelerini kullandı.

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/10073262/rusyanin-gaz-hamlesine-abden-rest-avrupada-rus-fosil-yakit-donemi-sona-erdi