Kira artışlarına sınır gelecek mi 2022? Fahiş kira zamlarına sınırlama olacak mı?

Ev kiralarındaki fahiş rakamlar ve yüksek zam yapma furyasına müdahaleye hazırlanılıyor. Hükümet ve AK Parti, spekülatörler ile stokçulardan sonra fahiş kira artışlarını da masaya yatırdı. Genel merkez ve ilgili bakanlıklarda aşırı kira artışına "dur" diyecek bir çalışma başladı. Fahiş kira artışlarına 'dur' diyecek çalışma başladı. Kira tutarları bölge bölge belirlenecek, üzerinde artış istenemeyecek. Peki, Kira artışlarına sınır gelecek mi 2022? Fahiş kira zamlarına sınırlama olacak mı? İşte merak edilenler.

KİRA ARTIŞLARINA SINIR GELECEK Mİ 2022?

Kira artışlarıyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında bugün saat 19.00'da bir toplantı yapılacak. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığından üst düzeyde temsilcilere katılacak.

Üstünde durulan alternatife göre, kira artışına sınırlama getirilecek. Ancak bu, tüm Türkiye'de değil, fahiş artışın yaşandığı İstanbul gibi yerlerde geçerli olacak. İdarenin buralar için belirleyeceği oranın üzerine çıkılmayacak.

FAHİŞ KİRA ZAMLARINA SINIRLAMA OLACAK MI?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattığı duyurulmuştu.

Son zamanlarda pek çok yerde, özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere, bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var” diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor.
Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz.

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/10384920/kira-artislarina-sinir-gelecek-mi-2022-fahis-kira-zamlarina-sinirlama-olacak-mi