İhracatta durmak yok yola devam

Semih Bişkin’in özel haberi

Dünya’da yaşamı her alanda olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs salgını dev ekonomileri de vurdu. İthalat-ihracat dengesini kurarak cari açığı sıfırlamaya çalışan Türkiye, bu dönemden en az etkilenen büyük ekonomilerden olmayı başardı. MÜSİAD İhracatı Geliştirme ve  Ticaret Eşleştirme Komitesi Başkanı Davut Altunbaş, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri ve hedefleri gazetemize anlattı.

DEV EKONOMİLERDE DARALMA GERÇEKLEŞTİ

Dünya genelinde pandemi sürecinde ekonominin durumu ve Türkiye’nin bu süreçteki konumu nasıl sizce?

Dünyanın 2019’da ihracatı toplamda 18.5 trilyon dolar dünyadaki en büyük 10 ülkeyi incelediğiniz zaman karşınıza aşağı yukarı 9.8 trilyon dolarlık dünya ihracatının yüzde 50’ sine tekabul eden bir kısmına getiriyor.

İlk 20’yi inceliyorsunuz ilk 20’de toplam rakam 13.5 trilyon dolar, yani bu da dünyanın neredeyse yüzde 75’ine tekabül ediyor. Bu 4 ay özellikle pandeminin getirmiş olduğu stand-by dönemi yaşandı. Tabi bunun ekonomilere belli noktalarda çok menfi etkileri oluştu. ABD açıklama yaptı 32 puan bir küçülmeden bahsediyor, Japonya açıklama yaptı 28 puan küçülme açıkladı.

Gelişmekte olan ülkelerde 15 ile 20 puan daralama bekliyoruz. Bu da şu anlama geliyor; dünya ihracatının küçülmesi anlamına geliyor, tabi bunlar dünya ihracatının küçülmesi demekse de hayatın durduğu anlamına da gelmiyor. Ülkeler tedarik zincir yönetimlerini kendileri iç bünyelerinde y  apmaya başladılar, kendi teşviklerini kendiler oluşturuyorlar, ithalat yapmaktansa özellikle Dünyadaki dolara karşı yabancı paraya karşı olan ihtiyacı farklı şekli ile giderip kendi ülkesinde tedarik modeli oluşturup ihtiyaçlarını ithalatın karşısında kendi ülkelerinde oluşturmaya çalışıyorlar. Bu da yeni bir ticaret modeline dönüştü.

Bir anlamda baktığınız zaman bu da ihracatı belli açılardan ciddi anlamda düşürecek. Tabi bu bizim için bir karamsarlık anlamına da gelmez.

“TÜRKIYE BU SÜRECİ OLUMLU ATLATACAKTIR”

Türkiye ekonomisi büyüyen bir ekonomi, fırsatları içerisinde barındıran bir ekonomi ve dünya ticaretinin yüzde 1’ine tekabül ediyor. Biz ihracatımızı 100 milyar dolar artırdığımız zaman %70, %80 büyümüş gibi oluyoruz, 200 milyar dolar artırdığımız zaman ekonomimizi iki katına çıkarmış oluyoruz. Tabi kapanması ülkelerin tedarik zincir yönetimlerinin yeni farklılıklar meydana getirdi.

Önceden özellikle Uzak Doğu menşeili malların Avrupa’da stoklanması ve stok dağıtım modelleri oluşturuluyordu, şimdi Avrupalı bunu istemiyor diyor ki ben stok yapmak istemiyorum anında imalatından satış, sıfır stok sıfır hammadde stoğu mantığında.

Avrupalı tedarik zincirleri de bunu böyle söylüyor. Özellikle tekstil, otomotiv, mobilya, medikal ürünler ve inşaat malzemeleri sektöründe yakın tedarik zincirlerine yönelmeye başladılar. Bunlardan bir tanesi de Türkiye zaten. Türkiye inşallah bu pandemiyi müspet anlamda güzel bir şekilde atlatacaktır. Ağustos ayının başından beri de ihracatımızda bir artış var, daha hızlı daha parsiyel daha seri üretim yapan ülkelerin başında bu coğrafya da Türkiye geliyor.

Büyük tedarik zincirin büyük bir halkası olabiliriz. Biz o şekli ile görüyoruz. Bu süreçten başarılı bir şekilde çıkacağız inşallah.

2023 yılı ihracat hedefimiz 500 milyar dolardı, sizce bu hedefimize ulaşabilecek miyiz?

Şimdi dünyada 4 aylık bir standbay dönemi var, bunların ekonomiye etkileri biraz uzun sürer 500 milyar dolar inşallah diyelim; ama bu yaşanan olaylar özellikle bizim kendi coğrafyamızdaki yaşadığımız Suriye’nin kendi içerisinde bulunduğu durum, Irak’ın kendi içerisinde bulunduğu durum, Kafkaslar’ın durumu, Ukrayna’da yaşanan olaylar, Avrupa Birliği’nin kendi içerisindeki çatırdamaları ekonomik krizleri Türkiye’yi belli noktalarda hedeflerinden uzaklaştırıyor ama bu benim kendi kanaatim 2023 yılına kadar ihracatı en fazla arttıran ülkelerden ve en fazla büyüyen ülkelerden olacağımızı düşünüyorum.

Genel anlamıyla olaya karamsar bir bakmıyorum, son derece olumlu bakıyorum. Önemli olan burada fırsat ekonomilerini değerlendirmek, fırsat pazarlarını değerlendirmek. Fırsat pazarlarının üstüne ihracatçılarımızın gitmesi özellikle son dönemde döviz kurlarının da yüksek olması ihracatçıya da belli noktalarda pozitif anlamda etkileyecektir ihracat gücü artacaktır. Şu anda Uzak Doğu’daki fiyatlar çok daha yüksek. Türkiye ihracatçısı daha rekabetçi ben bu sürecin içerisinde şunu görüyorum: 2023’de de belki 500 milyar dolar hedefini revise etmek zorunda kalacağız; fakat 2023 yılına kadar bu bölgede bu coğrafyada bu dünyada kendi içinde kendi ölçeğinde en hızlı büyüyen kendini en çok geliştiren ekonomi olacağımızı düşünüyorum.

İhracaatta e-ticaret olarak da hamleleriniz olacak mı?

MÜSİAD’ın alt komitelerinden birisi de dijital marketing dediğimiz bir komite var, bu komitede bütün dünya üstünde kendimizi ifade edebileceğimiz platformlar araştırıyor yapılacak çalışmaları Türkiye kanadından oraya doğru taşımaya çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi de e-ticaret .Dünyanın ciddi anlamda önemli bir parametresi haline geldi.

Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’deki bütün sektörler anlamında ihracatı arttırmak adına yapılan çalışmalar nelerdir?

Geçenlerde bu konu ile alakalı bir çalışma yapmıştık; Türkiye’nin en fazla ihracatını yapmış olduğu 30 fazı inceledik. Bunun 5 sektörde kendi içinde konsalide olduğunu gördük. Bunlar; otomotiv sektörü, tekstil sektörü, mobilya sektörü, inşaat malzemeleri sektörü. Bu sektörler aşağı yukarı 72,5 milyar dolar ihracat yaparak Türkiye ihracatının yüzde 42’sini oluşturuyor. Ayrıca bunlar bir de ihracat fazlası vermiş olduğumuz kalemler, yani 72,5 milyar dolar ihracat yapıyoruz ithalatımızla karşılaştırdığımız zaman 44 milyar dolarda fazla

veriyoruz.

İyi olduğumuz sektörlerde daha iyi daha yeni pazarlar araştırarak güçlü olduğumuz sektörlerde büyüme imkanımızın fazla olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en büyük ithalat pazarları biliyorsunuz; ABD, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa. MÜSİAD olarak da zaten bu 5 ülkede ve Rusya olmak üzere yukarıda bahsettiğim 5 sektör için ciddi çalışma yapıyoruz. Yeni pazar araştırmaları yapıyoruz, üç tane de bunlara stratejik sektör ilave ettik; bilişim sektörü, oyun sektörü, medikal ürünler sektörü. Bir de maden ve makine sektörü var ki, bu sektörlerde de hareket bekliyoruz.

- Diriliş Postası, bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/roportaj/6151935/ihracatta-durmak-yok-yola-devam