Fuat Oktay’dan Yunanistan’ın 12 mil talebine sert tepki: Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, başta Doğu Akdeniz olmak üzere bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile Türkiye’nin dış politika hamlelerine ilişkin soruları yanıtladı.

Oktay, Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmak istemesi konusunda “Bunu kabul etmemizi mi bekliyorsunuz? Bu savaş sebebi olmayacak da ne olacak?” ifadelerini kullanarak sert tepki gösterdi.

Yunanistan’ın mevcut karasuları 6 mil uzunluğunda. En son tepki çeken açıklamasında ise Yunanistan kara sularını 12 mile çıkarmak istedi. (sağda)

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

Bir başka ülke, kendi kıta sahanlığında kendi faaliyetlerini yürüttüğü zaman hiçbir ses çıkmıyor da Türkiye kendi kıta sahanlığında Doğu Akdeniz’de kendi gemisiyle kendi kaynaklarını araştırdığında niye kıyamet kopar, anlaşılır gibi değil.

“AVRUPA, TEPKİ BİLE VERMİYOR”

Milletimiz söz konusu bağımsızlığı, istiklali, özgürlüğü olduğunda hiçbir şey dinlemez. Bedel ödemekmiş, şuymuş, buymuş umurunda bile olmaz

Ne yazık ki Avrupa’nın, Türkiye’nin lehine, çıkarlarımıza olan hiçbir konuda yanımızda olmayı bırakın tepki vermediğini pek hatırlamıyoruz.

“GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ”

Avrupa’ya söylediğimiz şu, Doğu Akdeniz de dahil olmak üzere Egeler de dahil olmak üzere Türkiye haklarından kesinlikle vazgeçmeyecektir.

Türkiye ne pahasına olursa olsun Doğu Akdeniz’in her metrekaresinde, o suyun her metreküpünde haklarını koruyacaktır.

AB’den Hakkaniyet bekliyoruz. Bu hakkaniyet çerçevesinde de Türkiye’nin geri adım atmasını kimse beklemesin.

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6159889/fuat-oktaydan-yunanistanin-12-mil-talebine-sert-tepki-bu-savas-sebebi-olmayacak-da-ne-olacak