Özel Etiler Hastanesi’nin sahibi kimdir? Özel Etiler Hastanesi nerede?

İstanbul’da yaşanan akıl almaz bir iddiaya göre, HIV virüsü taşıyan bir hasta Özel Etiler Hastanesi’nde tedavi oldu. Hasta için kullanılan bir tıbbi malzeme 15 hasta üzerinde daha kullanıldı. 15 hastanın şu anda ölüm riski altında olduğu bildirildi. Kullanılan malzemenin pahalı olması nedeniyle değiştirilmediği iddia edildi. Vatandaşlarda korkuya neden olan bu haber sonucu insanlar Özel Etiler Hastanesi’nin sahibi kimdir? şeklinde araştırma yapıyor. Peki, Özel Etiler Hastanesi’nin sahibi kimdir? İşte detaylar ve daha fazlası…

ÖZEL ETİLER HASTANESİ’NİN SAHİBİ ALPER ÇELİK KİMDİR?

Metabolik Cerrahi konseptini Türkiye ile tanıştıran, Metabolik Cerrahi Derneği, Metabolik Cerrahi Vakfı, Metabolik Cerrahi Çalışma Grubu ve Ulusal Obezite Veri Tabanı Kurucu Başkanı.

Alper Çelik 26.02.1975 yılında Aksaray’da doğdu. İlkokulu İskenderun Namık Kemal İlkokulu ortaöğrenimini İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbiye eğitimine başladı. 2000 yılında Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde genel cerrahi ihtisasına başladı ve 2004 yılında ihtisasını tamamladı. Alper Çelik 2005 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde önce öğretim görevlisi, sonrasında Yrd. Doç. Dr. olarak öğretim üyeliği yaptı.

ÖZEL ETİLER HASTANESİ’NDE NELER YAŞANDI?

İstanbul’da bir özel hastane ve doktorların adının karıştığı sağlık skandalı dosyasını açıyor. Ameliyat yapma yeterliliği ve Sağlık Bakanlığı izinlerine sahip olmayan Özel Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen metabolik cerrahi ameliyatları sonrası yaşanan şüpheli ölümler hasta yakınlarının şikâyeti üzerine İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nı harekete geçirdi. Hastaneyi mercek altına alan yetkililer, sağlık personellerinin de şikâyetleriyle akıl almaz bir ihmali gün yüzüne çıkardı.

HIV VİRÜSÜ TAŞIYAN TIBBİ ÜRÜNÜ 15 HASTA ÜZERİNDE KULLANDILAR

Hastane sahibi ve ameliyatları yapan Prof. Dr. Alper Çelik ve bazı doktorlar hakkında soruşturma başlatıldı. Bir ameliyatta HIV’li hastada kullanılan tıbbi malzemeyi değiştirmesi gereken hastane yönetimi üç günde 15 hastayı aynı sıvıyla ameliyata aldı. Ameliyat edilen hastalar gizli protokolle karantina altına alınmak üzere soruşturma başlatıldı. Üçüncü basamak yoğun bakım ünitesi, kan bankası, laboratuvar ve acil servis gibi bulunması zorunlu hayati ünitelerin hiçbirine sahip olmadığı halde ameliyatlara devam ettiği belirlenen Özel Etiler Hastanesi kapatıldı.

ALPER ÇELİK’TEN SKANDAL KARAR: SOLÜSYON PAHALI

Ameliyathanede görevli hemşire Y.K.’nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunda yer alan iddiaya göre Hastanede 27 Ağustos 2018’de yasal izinleri olmamasına rağmen metabolik cerrahi ameliyatı olan AIDS hastası Kemal A.’ya endoskopi yapıldı. Ameliyatta kullanılan endoskopik solüsyon ilacının, Kemal A., HIV virüsü taşıdığı için başka operasyonda kullanılmaması gerekiyordu. Ancak hastane yönetimi maddi değeri 2 bin 500 TL civarındaki dezenfekte solisyonu değiştirmek yerine yaptığı ameliyatlarda aynı sıvıyı kullandı. Üç günde 2’si yabancı uyruklu 15 hastanın ameliyatında bu sıvının kullanıldığı iddia edildi. HIV bulaşma şüphesiyle Ü.B., F.A., S.S., R.C., N.S., H.K., F.K., A.O., D.A., A.K., B.B.Ç., A.İ.,

S.Y., S.O., S.N.F. isimli hastalar gizli protokolle karantina altına alındı. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü gizli soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan sağlık personelin anlattıkları “Bu kadarına da pes” dedirtti. HIV’li hastanın ameliyatı öncesi görevli hemşirelerin kullanılacak solüsyonlarla ilgili hastane yetkililerini uyardığı ancak hastane sahibi Prof. Dr. Çelik’in kullanılan solüsyonun pahalı olduğu gerekçesiyle değiştirilmeden kullanılmasını söylediği iddia edildi. Hastaneyi kapatan Bakanlık soruşturma başlattı.

ÖLÜM RİSKİ OLAN HASTALAR BAŞKA HASTANELERE SEVK EDİLDİ

Çalışanların iddiaları hastanede yaşanan akıl almaz uygulamaları gün yüzüne çıkardı. İddiaya göre; yasadışı ameliyatlar sonrası ölüm riski bulunan hastalar, bu ameliyatı yapma yetkisi olan hastanelere adeta kaçırıldı. Özel araçla karga tulumba taşınan ameliyatlı hastalardan, ölenler için bu hastanelerde ölüm raporu düzenlendi. Yasaya uydurulan ölümler, hasta yakınlarının şikâyetleri üzerine gün yüzüne çıktı. Yasadışı ameliyatlarda yakınlarını kaybeden hasta yakınlarının bu durumu ihbar etmemeleri için ya parayla kandırıldı ya da ameliyat öncesi imzaladıkları evraklar hatırlatılıp tehdit edildiği iddia edildi. Ameliyat sonrası yaşamını yitiren 3 hasta için suç duyurusunda bulunuldu. SABAH gazetesinin görüştüğü Alper Çelik ise suçlamaları kabul etmedi. Çelik, gerçeklerin yargı süreci sonucunda açığa çıkacağını öne sürdü.

ÖZEL ETİLER HASTANESİ NEREDE?

Adres: Nispetiye Caddesi, Aydın Sokağı No:1/1, 34340 Beşiktaş

- Diriliş Postası, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6160215/ozel-etiler-hastanesinin-sahibi-kimdir-ozel-etiler-hastanesi-nerede