Cuma hutbesi PDF indir! Cuma hutbesi 14 Şubat 2020 yayınlandı! İşte bu hafta Diyanet Cuma hutbesi konusu!

Cuma hutbesi yarın tüm Türkiye genelindeki camilerde imamlar tarafından vatandaşlara hitap edilecek. Vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yayınlanacak 14 Şubat Cuma hutbesi hakkında detayları şimdiden öğrenmek istiyor. 14 Şubat 2020 Cuma hutbesi bu hafta en çok merak edilenler arasında yer aldı. Geçen hafta Cuma hutbesi konusu Kudüs üzerineydi. Geçtiğimiz hafta imamlar, hutbeyi Türkiye genelinde yaşanan olaylar sonrası kaybettiğimiz vatandaşlarımızı anarak tamamlamıştı. Peki bu hafta Cuma hutbesi 14 Şubat belli mi? Diyanet İşleri ile bu haftanın Cuma hutbesi konusu nedir?

CUMA HUTBESİ 14 ŞUBAT BU HAFTA YAYINLANDI MI?

Cuma hutbesi bu hafta “Allah İle Kul Arasındaki Bağ” başlığıyla yayınlandı. 14 Şubat Cuma hutbesi konusu, insanların Allah ile arasındaki bağı nasıl kuvvetlendireceği ve neler yapması gerektiği üzerine hazırlanmıştır. İşte, Cuma hutbesi 14 Şubat konusu ve detayları…

CUMA HUTBESİ 14 ŞUBAT PDF İNDİR!

BU HAFTA CUMA HUTBESİ 14 ŞUBAT KONUSU: ALLAH İLE KUL ARASINDAKİ BAĞ

Allah ile insanlar arasındaki bağ nasıl güçlenebilir konusunu anlatan cuma hutbesinde bu hafta şu ifadeler kullanılacaktır:

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Her kim iyilik yaparak kendini Allah’a teslim ederse şüphesiz en sağlam kulpa tutunmuştur. İşlerin sonu ancak Allah’a varır.”

Okuduğum hadis-i şerifte Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Kim, Allah’a kavuşmayı arzu ederse, Allah da o kimseye kavuşmayı arzu eder. Kim de Allah’a kavuşmaktan hoşlanmazsa, Allah da o kimseye kavuşmaktan hoşlanmaz.”

Varlığımızın yegâne sebebi Allah Teâlâ’dır. O’nun “Ol!” emriyle, gökler ve yer arasındaki bütün varlıklar dünya hayatındaki yerini alır. Bizleri yoktan var eden; kudreti, ihsanı ve yardımı ile yaşatan; nimet verip sınayan O’dur.

Sabah uyandığımız andan gece uykuya varana kadar, aldığımız her nefeste, attığımız her adımda, verdiğimiz her kararda Allah’a karşı sorumluluğumuz vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadis-i şerifinde bu sorumluluğu şöyle anlatır: “Allah’ın, kulları üzerindeki hakkı, kulların sadece O’na ibadet etmeleri ve hiçbir şeyi O’na ortak koşmamalarıdır.” Bunu yaptıkları takdirde, “Allah’ın kuluna azap etmemesi ve onu cennetine koyması”  Cenâb-ı Hakk’ın mümin kullarına vaadidir.

Yüce Rabbimiz, samimiyetle kendisine iman eden kullarından razı olur. İmanında samimi olmak, gönülden ibadet etmeyi ve güzel ahlâka uygun yaşamayı beraberinde getirir. Mümin, Allah Teâlâ’ya olan muhabbetini, saygısını ve bağlılığını ibadetleri kadar, temiz ve nezih davranışlarıyla da gösterir.

Allah Teâlâ, mümin kullarının dua ve yakarışlarına icabet eder. Rızasına erişmek için çalışanları yalnız ve yardımsız bırakmaz. Kul her ne zaman “Allah’ın yardımı ne zaman gelecek?” diye niyazda bulunsa, Rabbimiz de  “Bilesiniz ki Allah’ın yardımı yakındır.”  müjdesiyle onu karşılar. Nitekim bir kutsi hadiste Sevgili Peygamberimiz, Cenâb-ı Hakkın şöyle buyurduğunu bize nakleder: “Ben, kulumun benim hakkımdaki zannı ne ise öyleyim. Beni andığında onunla beraberim. O beni kendi başına anarsa, ben de onu kendi başıma anarım. O beni bir topluluk içinde anarsa, ben de onu o topluluktan daha hayırlı bir topluluk içinde anarım. O bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım. O bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak gelirim!”

İnsanoğlu kimi zaman nankör ve bencil, kimi zaman da aceleci ve gafil davranabilir. Biz kuluz. Bazen Rabbimizin bizi her an gördüğünü, duyduğunu ve bizden salih ameller beklediğini unutabiliyoruz. Günaha düşüyor, bilerek ya da unutarak hata edebiliyoruz. Yolumuzu kara bulutlar kapladığında, ayağımız kaydığında, gözümüze perde indiğinde pişman olacağımız işler yapabiliyoruz.

Ancak ne olursa olsun yegâne sığınağımız “merhametlilerin en merhametlisi” olan Yüce Allah’tır. O, affedicidir, affetmeyi sever. Merhamet ve mağfiret kapısını son nefesimizi verinceye kadar açık tutar. Kur’an-ı Kerim’de bize şöyle buyurur: “Ey kendilerinin aleyhine günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.”

BU HAFTA CUMA HUTBESİ BİTİŞ KONUSU

Bu hafta cuma hutbesi 14 Şubat 2020 tarihinde cuma namazı öncesi şu ifadelerle son bulacak:

“Kur’an bizi uyararak şöyle diyor: “Allah’ı unutan ve bu yüzden de Allah’ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın.”  Bu uyarıya kulak verelim. Rabbimizle aramızdaki kulluk bağını özenle koruyup güçlendirelim. O’na hakkıyla ibadet edelim; yalnız O’ndan yardım dileyelim. Rabbimize gönülden dua edelim. İşlediğimiz tüm günahlarımıza tevbe edelim. Unutmayalım ki kim Rabbini unutur ve Onunla arasındaki kulluk bağını koparırsa, Allah Teâlâ da onu rahmetinden uzaklaştırır. Dünyada yüreğine korku salar, ahirette yüzüne bakmaz ve onu büyük bir azaba uğratır.”

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6161437/cuma-hutbesi-pdf-indir-cuma-hutbesi-14-subat-2020-yayinlandi-iste-bu-hafta-diyanet-cuma-hutbesi-konusu