Yeni EFT ve havale ücretleri açıklandı; EFT ve havale ücretleri ne kadar oldu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), yeni düzenleme getirilen EFT ve havale ücretlerini açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından EFT ve havale ücretleri ne kadar oldu sorusu da vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Havale veya EFT işlemi sırasında bankaların kestiği işlem ücretleri düşürüldü. Yeni EFT ve havale ücretleri açıklandı; EFT ve havale ücretleri ne kadar oldu? Detaylar haberimizde.

Yeni EFT ve havale ücretleri açıklandı; EFT ve havale ücretleri ne kadar oldu?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Merkez Bankası bankaların müşterilerinden kestiği komisyon miktarlarını düşürdü.

İşlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla BDKK finansal tüketicilerden, Merkez Bankası da ticari müşterilerden bankaların tahsil edebileceği ücret ve komisyonlarında yeni düzenleme yapıldı.

Ticari müşterilerden tahsil edilebilecek ücret, masraf ve komisyonların sayısı 2 bin 400’den 51 adede, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya düşürüldü.

BDDK 2014 yılında da finansal tüketicilerden tahsil edilebilecek ücret ve komisyonları 20 ile sınırlandırmıştı. Öncesinde bir sınır yoktu.

EFT ücretlerinde üst sınır

EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi.

EFT ücreti işlem tutarının bin TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak belirlendi.

İşlem tutarı bin TL ile 50 bin TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Havale ücreti EFT’nin yarısı

Havale ücretleri de her iki müşteri grubu için EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü.

Ticari kredilerde halen yüzde 2-6 aralığında belirlenen erken ödeme komisyonu yeni tebliğ ile kalan vadesi 2 yıla kadar olanlarda yüzde 1’e, vadesi 2 yıldan uzun olanlarda yüzde 2’ye düşürüldü.

Ticari kredi kartlarında yüzde 3-4 seviyelerinde olan nakit avans komisyonuna yüzde 1 ile sınırlama getirildi. Bu oran finansal tüketiciler için de en fazla yüzde 1 olarak belirlendi.

Ticari kredi kartlarında üyelik ücretine herhangi bir sınır ise bulunmuyor.

Finansal tüketicilerde ise kayıp, çalıntı ve benzeri nedenlerle yılda iki adede kadar kart yenileme ücreti kaldırıldı. Bir yılda ikiden fazla kart yenileme durumunda ise sadece kart maliyeti alınacak.

Kiralık kasa depozito bedeli finansal tüketiciler için kiralanan kasanın en fazla bir yıllık kira bedeli olarak belirlendi. Ticari müşteriler için ise herhangi bir sınır getirilmedi.

Yeni düzenleme ile işlem tutarlarına göre farklı ödeme kanalları bazında bankalarca alınacak EFT ücretleri şöyle:

1.000 TL’ye kadar

1.000 – 50.000 TL

50.000 TL ve üzeri

Mobil

1 TL

2 TL

25 TL

İnternet

1 TL

2 TL

25 TL

Düzenli Ödeme

1 TL

2 TL

25 TL

ATM

2 TL

5 TL

50 TL

Şube / Diğer

5 TL

10 TL

100 TL

Farklı ödeme kanalları bazında Aktif büyüklüğü bakımından ilk 6’da bulunan bankaların mevcutta aldığı (eski) EFT ücretleri ve düzenleme sonrası oluşan tutarlar (yeni) karşılaştırmalı olarak şöyle:

YENİ

ESKİ

EN DÜŞÜK

EN YÜKSEK

EN DÜŞÜK

EN YÜKSEK

Mobil

1 TL

25 TL

6 TL

75 TL

İnternet

1 TL

25 TL

6 TL

75 TL

ATM

2 TL

50 TL

17 TL

46 TL

Şube / Diğer

5 TL

100 TL

67 TL

850 TL

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6164440/yeni-eft-ve-havale-ucretleri-aciklandi-eft-ve-havale-ucretleri-ne-kadar-oldu