Öğretmen maaşı ne kadar, kaç TL oldu? 2021 Öğretmen maaşı zammı ne kadar oldu?

Öğretmen maaşı ne kadar, kaç TL oldu? 2021 Öğretmen maaşı zammı ne kadar oldu? Öğretmen zamları bugün açıklanıyor. Bugün açıklanacak olan Aralık ayı enflasyon oranıyla birlikte öğretmenlerin Ocak ve Temmuz ayları arasında yani 2021’in ilk 6 aylık diliminde alacağı maaş zammı da açıklanacak. En düşük ve en yüksek öğretmen maaşları bugün itibari ile açıklanacak. Bugün yapılacak olan zam açıklamasını bekleyen öğretmenler için haberimizi derledik. Peki, Öğretmen maaşı ne kadar, kaç TL oldu? 2021 Öğretmen maaşı zammı ne kadar oldu? İşte tüm detaylar…

ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR, KAÇ TL OLDU?

Asgari ücretin belli olmasının ardından gözle öğretmen maaşı zammına çevrildi. Son 5 aylık dönemde TÜFE yüzde 7.03 oldu. Aralık enflasyonu yüzde 1 çıkarsa yılbaşında memur enflasyon farkı dahil yüzde 7.1, emekli yüzde 8.1 zam alacak. Açıklanan enflasyon oranları öğretmen maaşlarını etkilemesinden dolayı birçok emekli ve memur, 2021 yılında ne kadar maaş alacağını hesaplamaya başladı.

Toplu sözleşme gereği 6 aylık dilimlerde hesaplanan enflasyon oranına göre 2021 öğretmen maaşları belli oluyor. Öğretmen 2021 zammı son durum nedir araştıran vatandaşlar, 2021 öğretmen maaşı zammı ne kadar olacak öğrenmek istiyor.

2021 ÖĞRETMEN MAAŞI ZAMMI NE KADAR OLDU?

Memur maaş zamları aynı oranlarda yapılsa da memurların mesleklerine göre farklı oranlarda maaşlarına yansıyor. Buna göre hemşire, imam, öğretmen ve öğretmen gibi birçok mesleğin maaşları güncelleniyor ve kendi aralarında da değişiklik gösteriyor. Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü, bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 3,03’ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak. Bugün belli olacak olan memur zammı ile öğretmen maaşları da belli olacak. Gelişmeleri haberimizde yer veriyor olacağız.

Öğretmenler (1/4) Temmuz 2020’de 4.480 lira maaş alırken, öngörülen rakamlara göre Ocak 2021’de 5.226 TL maaş alması bekleniyor.

9/1 derecesinde öğretmenler 2020’de 4.196 lira maaş alırken, öngörülen rakamlara göre yüzde 8 zam gelmesi halinde 335,68 TL ile Ocak 2021’de 4.531 TL maaş alması bekleniyor.

2021 MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN GELECEK? İŞTE YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Toplu sözleşmeye göre memur zamları yılda iki kez yapılıyor. Haziran ayı enflasyon oranı açıklandıktan sonra memurlar için bir yılda yapılan ikinci ve son zam da yapılmış oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın yaptığı açıklamaya göre 2021 memur maaşları tahmini rakamlarda belli olmuş oldu. Bu rakamlar şimdilik tahmini olarak yapıldığını vurgulamakta fayda var. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Bu zamlardan memurlarla birlikte emekliler de faydalanıyor.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini oranının açıklanmasıyla memur ve emeklilere 2021 yılında yapılacak zammın ne kadar olacağını hesaplamak istiyor. Zamlar toplu sözleşmede de yer aldığı gibi 6 aylık dilimlerde hesaplanıyor. 2021 Ocak ayında memur maaşlarına zam oranının ne kadar olduğu net olarak bugün açıklanacak.

- Diriliş Postası, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6166869/ogretmen-maasi-ne-kadar-kac-tl-oldu-2021-ogretmen-maasi-zammi-ne-kadar-oldu