1915 Çanakkale Köprüsü’nde ilk tabliye konuldu | Boğazın gerdanlığı olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart 2017’de temelini attığı 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 318 metre yükseklikteki ayakları, yakın zamanda tamamlanırken, çalışmalarda yeni aşamaya geçildi.

Lapseki yakasında bulunan, 680 metre uzunluğundaki yaklaşım viyadüğüne ilk tabliye konuldu.

Hemen ardından Sütlüce’de kurulan şantiyede, kuru havuzda neredeyse her biri 1’er futbol sahası büyüklüğündeki 2 kule kesonu inşa edildi.

İLK BLOKLAR GEÇEN KONULMUŞTU

Denizin dibine çakılan demir kazıkların üzerine geçen yılın mayıs ayında batırılan kule kesonları üzerine ilk bloklar, ağustos ayında konuldu ve kırmızı- beyaz renkleriyle Türk bayrağını simgeleyen köprü ayakları yükselmeye başladı.

Aradan geçen 9 aylık sürede 318 metre yüksekliğindeki köprü ayakları tamamlandı.

Gelibolu yakasındaki köprü ayaklarına 32’nci blokların montajının yapılmasının ardından Lapseki yakasında köprü ayağına son blokun montajı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telekonferans ile katıldığı törenle geçen ay gerçekleştirildi.

42 TABLİYEDEN OLUŞACAK

680 metrelik yaklaşım viyadüğü üzerinde olacak köprü yoluna her biri yaklaşık 30 metre uzunluğunda, 17 metre genişliğinde ve 4,5 metre yüksekliğinde gidiş- geliş yolu için toplam 42 parça tabliye yapılacak.

İtme, sürme yöntemiyle tabliyeler, viyadüğün denizle kavuştuğu yere kadar ulaştırılacak. Konulan ilk tabliye, 680 metre uzunluğundaki viyadüğün denizle kavuştuğu yere kadar itilmiş olacak. Kasım ayına kadar tabliye köprünün denizdeki köprü destek ayağına ulaşmış olacak.

Gelibolu yakasında ise aynı çalışmanın aralık ayında başlaması planlanıyor.

KABLO UZUNLUĞU 162 BİN KİLOMETRE

Köprüde, yaz sonunda kablo örme çalışmalarına başlanacak. Köprü inşaatında kullanılacak kabloların ağırlığı 33 bin 268 ton, uzunluğu ise 162 bin kilometre olacak. Kablo örme çalışmasıyla birlikte köprünün silüeti ortaya çıkacak.

Malkara’dan Lapseki’ye kadar uzanan otoyol çalışmaları sürdürülürken, Lapseki yakasında 680, Gelibolu yakasında 365 metrelik yaklaşım viyadüklerinin ayakları da tamamlandı.

Tabliyede kullanılan çeliğin ağırlığı 49 bin ton. Köprünün inşaatında, 114 bin ton inşaat çeliği kullanılacak.

DÜNYADA İLK OLMAYA ADAY

1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle dünyada ilk olmaya aday.

318 metrelik yüksekliğiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgeleyecek kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak.

2022’DE AÇILACAK

Köprünün 770’er metre yan açıklıklar ile birlikte toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanırken, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu ise 4 bin 608 metre olacak. 2×3 trafik şeritli olacak köprünün, yaklaşık 45,06 metre genişlikte olması öngörülüyor.

1915 Çanakkale Köprüsü, 18 Mart 2022’de tamamlanarak, hizmete açılacak. Çanakkale Boğazı, köprü sayesinde 6 dakikada geçilebilecek.

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6191266/1915-canakkale-koprusunde-ilk-tabliye-konuldu-bogazin-gerdanligi-olacak