Libya Savunma Bakanı: Fransa’nın Hafter’i yıllarca desteklemesi utanç verici!

Fransa 24 televizyonun İngilizce yayınına röportaj veren Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş, “Tavrını değiştirmesini ümit ederiz ancak Fransa’nın Hafter’i yıllarca desteklemesi utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

Nemruş, Halife Hafter ve Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in bir kenara konması şartıyla siyasi çözüm için karşı tarafla görüşmelere hazır olduklarını vurguladı.

“TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİ HAFTER’İN İTTİFAKLARI GİBİ GİZLİ DEĞİLDİR”

“Hafter’i kabul etmek mümkün değildir çünkü o bir savaş suçlusudur yeri ise hapishanedir Terhune’de ve Trablus’un güneyinde yeni toplu mezarlar keşfediyoruz” diyen Nemruş, Hafter güçlerinin ateşkesi delmeyi sürdürmeleri durumunda bu anlaşmadan çekilme ve Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Hafter’e karşı savaşmaya hazır olduğu söyledi.

Nemruş, Trablus hükümetinin ateşkes anlaşmasına saygı duyduğu bir vakitte Hafter’in paralı askerlerin desteğiyle Libya’nın güneyine saldırı düzenlediğine dikkati çekti.

Türkiye ile yapılan askeri iş birliği anlaşmasına ilişkin Neruş “Türkiye ile yapılan askeri iş birliği, açık ve ilan edilmiş bir anlaşmadır. Hafter’in destekçileriyle yaptığı ittifaklar gibi gizli değildir” şeklinde konuştu.

Libya Savunma Bakanlığından perşembe günü yapılan açıklamada, başkent Trablus’un güneyine yakın bölgelere sivil giyimli silahlı kişiler tarafından sızma gerçekleştirildiğine ilişkin bilginin kesin olduğu kaydedilmişti.

Darbeci Hafter Libya’dan kaçırdığı paralarla ABD’de milyonlarca dolar değerinde 17 mülk aldı!

Dünya

Habere Git

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6192171/libya-savunma-bakani-fransanin-hafteri-yillarca-desteklemesi-utanc-verici