Libya’ya ilaç götürdüğü sırada darbeci Hafter tarafından alıkonulan Türk gemisi serbest bırakıldı

Libya’ya ilaç taşıyan ve talimatlara uymadığı iddiasıyla darbeci Hafter güçleri tarafından 5 Aralık’ta alıkonulan Jamaika bandıralı Türk gemisi serbest bırakıldı.

Yerel yetkililerden alınan bilgiyi göre, Libya’nın Misrata kentine ulaştırmak üzere ilaç taşıyan ve talimatlara uymadığı iddiasıyla 9’u Türk, 17 mürettebatıyla Hafter güçlerince alıkonulan Jamaika bandıralı “Mabrooka” adlı Türk ticari kargo gemisi serbest bırakıldı.

Libya’nın Misrata kentine ulaştırmak üzere ilaç taşıyan bir Türk gemisi, talimatlara uymadığı iddiasıyla 9’u Türk, 17 mürettebatıyla darbeci Hafter güçleri tarafından alıkonulmuştu.

MİSRATA İÇİN YOLA ÇIKTI

Kaynaklar, mürettebatıyla birlikte bırakılan geminin, nihai rotası olan Misrata’ya gitmek üzere yola çıktığını aktardı.

Libya’daki darbeci Hafter’in Sözcüsü Ahmed el-Mismari, 8 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ticari geminin, “yasak ilan edilen bölgeye girdiği ve yapılan çağrıya cevap vermediği” iddiasında bulunmuş, “denizcilik kural ve kanunlarına aykırı hareket ettiği için soruşturulmak üzere” ülkenin doğusundaki Ras el-Hilal limanına çekildiğini belirtmişti.

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6198824/libyaya-ilac-goturdugu-sirada-darbeci-hafter-tarafindan-alikonulan-turk-gemisi-serbest-birakildi