Hamas’tan, Şeyh Salah’a verilen hapis cezasına tepki

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail mahkemesinin 1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah’ı 28 ay hapis cezasına çarptırma kararına tepki gösterdi.

“BU ADALETSİZ KARARI KABUL ETMİYOR VE KINIYORUZ”

Heniyye, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu adaletsiz kararı kabul etmiyor ve kınıyoruz. Karar, komplonun (Yüzyılın Anlaşması) büyüklüğünü ve uygulanması için yapılan dayatma çabalarını ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Kararın, Kudüs’te ABD’nin sözde barış planının uygulanmasını kolaylaştırmayı ve Mescid-i Aksa’nın İslami, Kudüs’ün de Arap kimliğine vurgu yapan sesleri susturmayı amaçladığını kaydeden Hamas lideri, Mescid-i Aksa ve Şeyh Salah ile dayanışma için geniş çaplı bir hareket başlatma çağrısında bulundu.

1948 Filistin İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah bugün İsrail’in kuzeyindeki Hayfa kentinde bulunan mahkemede, yaptığı konuşmalar nedeniyle aralarında “terör örgütüne destek” iddiasının da bulunduğu 4 ayrı suçtan 28 ay hapse mahkum edilmişti.

Daha önceki 11 aylık tutukluluk süreci göz önünde bulundurulacak olan Şeyh Salah, 28 aylık fiili hapis cezasının 17 ayını cezaevinde geçirecek.

- Diriliş Postası, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6211275/hamastan-seyh-salaha-verilen-hapis-cezasina-tepki