Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Türkiye’nin duruşu birilerini rahatsız etti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kanal 7’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken program modaretürünün soruları yanıtladı.

“KRİZ, İŞGALLE BAŞLADI”

Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan gelişmelere ilişkin bir soru üzerine “Adalete dayanmayan sürdürülebilir bir barış inşa etmek mümkün değil.” ifadesini kullanan Kalın, iki ülke arasındaki krizin Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesiyle başladığını hatırlattı.

Kalın, “Uluslararası sistemde bir kriz onlarca yıl sürüyorsa mutlaka bunun devam etmesinden faydalanan, istifade eden birtakım güçler var demektir. Bu konu sadece Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir mesele olsaydı büyük ihtimalle bu konu farklı şekillerde daha erken zamanlarda çözülebilirdi.” diye konuştu.

“PRENSİPTE ATEŞKESE KİMSE KARŞI DEĞİL”

Minsk Grubu’nun etkinliğinin ve meşruiyetinin sorgulandığını anımsatan Kalın, prensipte ateşkese hiç kimsenin karşı olmadığını ancak ateşkesin sürdürülebilir olmasını sağlayacak şartlar temin edilmediği müddetçe krizin çözüme kavuşmasının da mümkün olmadığını belirtti.

İSRAİL-ERMENİSTEN BENZETMESİ

“Nasıl Filistin meselesinin çözümü İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesini sonlandırmasında yatıyorsa Karabağ meselesinin çözümü de Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgalini sona erdirmesinde yatıyor. Bu kadar basit. Bu temel ilke dikkate alınarak bir süreç başlatılırsa bize göre o ateşkes ve arkasından atılacak adımlar sürdürülebilir, anlamlı olur. Bu manada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in ortaya koyduğu çerçeveyi biz doğru buluyoruz ve destekliyoruz. Çünkü evvelsi gün kendisi de dedi ‘Eğer Ermenistan buralardan çekilirse ateşkes hemen olur, insani yardımlar ulaştırılır, bölgeye sükunet gelir.’ Biz de bu konuda Azerbaycan’ı bu temel ilke bazında destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz.”

“AZERBAYCAN DİYALOG İÇİN ÇOK MÜCADELE ETTİ”

Dünya kamuoyunun Azerbaycan’ın bu mücadeleyi kendi topraklarında verdiği gerçeğini görmesi gerektiğini vurgulayan Kalın, tüm BM ve AGİT kararlarında Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu anımsattı.

Kalın, Azerbaycan’ın konunun müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesi için çok mücadele ettiğini söyledi.

“KARA PROPAGANDAYA ÇEVİRDİLER”

Ermenistan’ın Azerbaycan’dan çok Türkiye’yi suçladığının hatırlatılması üzerine Kalın, “Türkiye’nin duruşu belli ki birilerini çok rahatsız etmiş, bir korkuyla meseleyi Türkiye’ye dönük bir kara propagandaya dönüştürdüler.” dedi.

Türkiye’nin Azerbaycan ile yıllardır devam eden bir askeri iş birliği ve dayanışma anlaşmasının olduğunu belirten Kalın, iki ülke arasındaki bu özel ilişki dikkate alındığında Türkiye’nin böyle bir desteği sağlamasının şaşırtıcı bir durum olmadığını bildirdi.

“TÜRKİYE’NİN SAFI BELLİDİR”

Azerbaycan ordusunun güçlü olduğunu ve ayrıca Azerbaycan’ın son 10-15 yılda ekonomik olarak önemli mesafe katettiğini dile getiren Kalın, “Şöyle bir algı oluşturmaya çalışıyorlar ‘Karabağ’da her şey güllük gülistandı, bir anda Türkiye devreye girdi ve çatışmalar ortaya çıktı’, böyle bir şey yok. Tam tersine yıllardır devam eden bir Ermeni işgali var, buna karşı Azerbaycan’ın direnişi var, burada Türkiye’nin safı elbette bellidir.” değerlendirmesinde bulundu.

NORMALLEŞMEYİ DİASPORA ENGELLEDİ

Ermenistan’ın işgale son vermesi halinde bunun kendi lehine bir durum da ortaya çıkaracağını belirten Kalın, 2010 yılındaki Oslo Protokolleri’yle Ermenistan ile ilişkilerin normalleşme aşamasına geldiğini hatırlattı.

Dönemin Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın bütün bu anlaşmalara “Tamam” dedikten sonra ülkesine döndüğünü ve Ermeni diasporasının baskısının ardından protokollerden çekildiğini açıkladığını anlatan Kalın, “Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan ile ilişkilerini normalleştirseydi, ticaret yapsaydı bundan en fazla Ermenistan ve Ermeni halkı istifade ederdi.” dedi.

ERMENİSTAN FAKİRLEŞTİ

Ermenistan’ın kısa vadeli düşündüğünü belirten Kalın, “Bakın bu süre içerisinde ne oldu? Ermenistan fakirleşmeye ve bağımlı kalmaya devam ederken Azerbaycan 2 katı, 3 katı, 4 katı büyüdü, zenginleşti, Türkiye’yi söylememe gerek yok. Sadece bir sınır ticaretinin Türkiye’yle, Ermenistan ekonomisine katkısı tahminlerin çok çok ötesinde olur.” diye konuştu.

MACRON’UN SÖZLERİNE YANIT

Kalın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Türkiye’ye yönelik açıklamalarına ilişkin soru üzerine, Azerbaycan’ın saldırılara karşılık vermeye başladığından beri kara propaganda faaliyetlerinin önceden hazırlık yapılmış gibi eş zamanlı başladığına işaret etti. Kalın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye şunu yapıyor, şunlar geliyor. Asıl meselenin işgal olduğu gerçeğini unutturup dikkatleri başka bir tarafa çevirme stratejisi bunlar. Bizim oradaki mevcudiyetimiz yaptığımız askeri anlaşmalar çerçevesinde ki bu yeni bir şey değil. Azerbaycan ile yıllardır devam eden askeri iş birliği anlaşmalarımız, ortak tatbikatlarımız var. Düzenli ordularımız faaliyet gösteriyor. Şimdi bunlar meseleyi, Ermenistan işgalinin tartışılmasında buraya odaklanmaktan başka bir yere çekmeye çalışıyorlar. Konunun özü bu.”

“MACRON SIKLETİNİN ÜZERİNDE YUMRUK SALLIYOR”

Macron ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı telefon görüşmesinin genel anlamda iyi geçtiğini ifade eden Kalın, “Cumhurbaşkanımız ile ilişkisinde Sayın Macron, bana sorarsanız sıkletinin üzerinde yumruk sallayan bir boksör görüntüsü veriyor ama bunu çok sık yapıyor. Belki başka dünya liderleriyle de yapıyor, bilemiyorum ama her defasında da Cumhurbaşkanımız gerekli cevapları vermek suretiyle meseleyi tekrar doğru hattına oturtuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“MİNSK GRUBU’NU ARTIK SORGULAMAMIZ LAZIM”

Fransa’nın AGİT Minsk Grubu’nun üyesi olarak tarafsız ve adil bir rol üstlenmek durumunda olduğunu ama bunu yapma şansının çok olmadığını ifade eden Kalın, “Çünkü dünyada organize Ermeni lobisinin en güçlü olduğu iki ülke var; birisi Fransa, birisi Amerika Birleşik Devletleri. Rusya’nın konumu da ortada. Bu tabloya baktığınız zaman Minsk Üçlüsü’nün tarafsız ve adil davranması ne kadar mümkündür? Bunu artık sorgulamamız lazım. Minsk Grubu’nun kuruluşu 1992. 30’uncu yılına giderken sorgulamamız lazım.” diye konuştu.

- Diriliş Postası, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6234209/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-turkiyenin-durusu-birilerini-rahatsiz-etti