Terörden tutuklanan CHP’li belediye başkan yardımcısına 10 yıl hapis istemi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında 20 Eylül 2018 tarihinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne PKK hakkında önemli bir ihbarda bulunacağım’ konulu mail geldiği anlatıldı.

Söz konusu mailde “PKK hakkında bir ihbarda, daha doğrusu iftirada bulunmak istiyorum, bilgilerimin gizli kalmasını istiyorum yoksa beni öldürürler. Hata yaptığımı anlamadan önce benim de aralarında bulunduğum İstanbul’da bulunan PKK’lıları sizlere anlatacağım” ifadeleri kullanılarak, 14 şahsın PKK propagandası yaptıkları, yardımlaşma derneği adı altında PKK’ya adam ve para yardımı yaptıklarını ve söz konusu şahıslara Kandil’den gelen talimatları PKK’lı avukatlar aracılığıyla cezaevindekilere aktardıkları belirtildi.

İHBAR ÜZERİNE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Söz konusu kişilerin kadın çalışması adı altında kadınları örgütledikleri, İstanbul’a gelen PKK terör örgütü mensuplarını sakladıkları şeklinde örgüt propagandası yaptıkları kaydedilen mailde, ihbarcının ‘Dediğim gibi ben de bu işlerdeydim ancak pişman oldum. Sizlere böyle yardımcı olayım istedim’ şeklinde ihbarda bulunduğu, bu ihbarın üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Şüphelilerle ilgili tedbir uygulandığı ve mailde ismi olan kişi ile Cihan Yavuz’un telefonlarının irtibatlı olduğu belirtilen iddianamede, şüpheli Yavuz’un telefonunun hakimlik kararıyla dinlendiği belirtildi.

HDP İLE FAALİYETTE

İddianamede şüpheli Yavuz’un ikametinde yapılan aramada yasaklama kararı bulunan yayınlar, siyasi parti çalışmalara ilişkin olduğu iddia edilen dökümanlar bulunduğu belirtildi.

Yavuz’un savcılık ifadesine de yer verilen iddianamede, Yavuz’un suçlamayı kabul etmediği, 2018 yılında HDP’de çeşitli ilçelerde ve il yönetiminde faaliyetlerde bulunduğunu söylediği kaydedildi.

10 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede şüpheli Cihan Yavuz’un ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianame İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi, mahkemenin iddianameyi kabul etmesinin ardından şüpheli Cihan Yavuz önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

PKK operasyonunda gözaltına alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz kimdir? Cihan Yavuz nereli?

Eğitim

Habere Git

“Terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanan CHP’li etkisiz hale getirilen PKK’lıya şehit dedi

Gündem

Habere Git

- Diriliş Postası, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6235559/terorden-tutuklanan-chpli-belediye-baskan-yardimcisina-10-yil-hapis-istemi