Tamamen milli: Zırhlı araç Arma 8×8 Afrika yolcusu

Otokar’dan yapılan açıklamaya göre, Afrika’dan alınan ilk Arma 8×8 siparişi olma özelliğine sahip sipariş kapsamında firma, zırhlı araçların teslimatına 2021 yılında başlayacak.

Yeni zırhlı muharebe aracı Tulpar, seri üretime hazır | Türkiye’de sınıfında ilk!

Teknoloji ve Bilim

Habere Git

Otokar’ın kendi tasarladığı ve ürettiği, yüksek koruma seviyesi ve üstün hareket kabiliyetleri ile dikkat çeken zırhlı araçları dost ve müttefik ülkeler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Pandemiye rağmen ihracattaki atılımına hız kesmeden devam eden Otokar, farklı tip zırhlı araçları için bir Afrika ülkesinden yaklaşık 110 milyon dolar tutarında yeni bir ihracat siparişi aldı.

Sipariş kapsamındaki Arma 8×8 ve Cobra II 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçlar, yedek parça ve eğitim hizmetleri ile birlikte sunulacak. Teslimatların 2021 yılında başlayarak 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

İlk kez Afrika’ya açılacak

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Türkiye’nin tek milli kara sistemleri üreticisi olduklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Fikri mülkiyet haklarının tamamı Otokar’a ait olan zırhlı araçlarımız uluslararası arenada tercih ediliyor, Türkiye’nin savunma alanındaki gücünü ve Türk mühendislerin ve işçilerinin emeğini yurt dışına taşıyor. Bu siparişle birlikte Arma 8×8 aracımız ilk kez Afrika yolcusu olacak, Afrika kıtasında görev alacak. Bu yeni siparişin, daha önce ihracat yaptığımız bir ülkeden gelmiş olması bizi ayrıca gururlandırıyor. Kullanıcımızın envanterinde yer verdiği ve memnun kaldığı araçlarımız, yeni siparişi için referans oldu. 4×4 ve 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç ihtiyaçlarını karşılamak için Otokar’ı tercih ettiler.”

Otokar zırhlı araçları bugün 35’ten fazla ülkede 50’nin üzerinde kullanıcı envanterinde hizmet veriyor.

Kendi sınıflarında dünyanın sayılı araçları arasında kabul edilen Otokar zırhlı araçları hareket kabiliyeti, koruma seviyesi ve beka kabiliyeti ile dikkati çekiyor.

- Diriliş Postası, Savunma Sanayi bölümünde yayınlandı
https://www.dirilispostasi.com/haber/6242283/tamamen-milli-zirhli-arac-arma-88-afrika-yolcusu